Borsa

NATO: Türkiye’nin değerli bir müttefik olduğunu kabul etmek zorundayız

Stoltenberg, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen “Davos Zirvesi” olarak da bilinen Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) “Avrupa’nın güvenliğini sağlamak” başlıklı panelinde konuştu.

NATO’nun Rusya-Ukrayna’ya savaşında iki misyonu olduğunu belirten Stoltenberg “Öncelikle Ukrayna’nın desteklenmesi. Ukrayna halkı, Ukrayna silahlı güçleri ve Ukrayna siyasi liderliğinden çok etkilendim. Bu savaşta legal müdafaaları için onları desteklemek de büsbütün bizim sorumluluğumuz.” dedi

Stoltenberg, NATO müttefiklerinin 2014’ten bu yana Ukrayna’yı desteklediğini belirterek, bu ülkenin desteklenmesinin ayrıyeten kendi güvenlik münasebetleri olduğunun altını çizdi.

İkinci vazifelerinin de NATO müttefiklerinin güvenliğinin sağlanması olduğunun altını çizen Stoltenberg, “Rusya ve NATO ortasında tam ölçekli bir savaşın önüne geçmek için bu savaşın daha da tırmanmasını önlemek değerli.” tabirini kullandı.

Moskova’ya “yanlış bir hesap ve yanlış anlaşılmaya yer yok” iletisi

Stoltenberg, NATO ile Rusya ortasında bir savaş çıkması durumunda Ukrayna’dakinden daha fazla mevt, ziyan ve yıkımın olacağı ikazında bulundu. Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini belirten Stoltenberg, NATO birliklerinin Ukrayna’ya gönderilmeyeceğini ve savaşa müdahil olmayacaklarını tekrarladı.

Stoltenberg, NATO’nun buyruğunda 100 binden fazla birliğin yüksek alarm düzeyinde bekletildiği bilgisini paylaşarak “Bu, Moskova’ya karşı değerli bir ileti. Yanlış bir hesap ve yanlış anlaşılmaya yer yok. Bir NATO müttefikine yapılacak atak tüm müttefiklerin ortak (Rusya’ya karşı) ortak karşılık vermesini tetikleyecek.” diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu

Moderatörün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatına ait yaptığı görüşme hakkındaki sorusu üzerine Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha evvelki telaşlarını lisana getirdiğini aktardı. Stoltenberg, bu kaygıların terörizm, PKK terör örgütüne takviye ve Türkiye’nin gereksinim duyduğu silahların tedariki başlıkları olduğunu belirtti.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatlarını “tarihi” olarak niteleyen Stoltenberg, “Şubat başında çok az kişi bu türlü bir beklenti içindeydi. Lider Putin NATO’ya kapıları kapatmayı denerken işte tamda bu anda İsveç ve Finlandiya içeri girmeye karar verdi.” tabirini kullandı.

“Türkiye’nin de kıymetli bir müttefik olduğunu kabul etmek zorundayız”

NATO’da daha evvel de farklılıklar olduğunu lakin sonunda tahlil bulunduğunu belirten Stoltenberg, Türkiye’nin lisana getirdiği tasalara ait masaya oturacakları bildirisini verdi. Stoltenberg “Tam olarak nasıl ve ne vakit olacağını söyleyemem fakat biz kendimizden eminiz ve mevzu hakkında çalışıyoruz. Bu müttefikler içinde daha evvel de sıkıntıları çözdük.” diye konuştu.

Avrupa’nın istikrara kavuşması için NATO’nun genişlemesi konusunda Türkiye’nin de hemfikir olduğunu savunan Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın iştirakin NATO’yu güçlendireceğini kaydetti. Stoltenberg, NATO içindeki farklı görüşlere dikkati çekerek “Türkiye’nin değerli bir müttefik olduğunu kabul etmek zorundayız. Türkiye terör taarruzlarından en fazla mağdur olan ülke. NATO içinde rastgele bir müttefik ülkeden açık orta daha fazla.” biçiminde konuştu.

“Türkiye’nin değerine daha fazla haiz oluyorsunuz”

Türkiye’nin coğrafik ve stratejik açıdan kilit bir ülke olduğunu, Suriye ve Irak’a da komşu olduğunu vurgulayan Stoltenberg, terör örgütü DEAŞ’a karşı uğraşın de tam manasıyla Türkiye’deki imkanları kullanmaya bağlı olduğunu kaydetti. Stoltenberg, “Elbette Ukrayna Savaşı’nda Karadeniz’e baktığınızda Türkiye’nin kıymetine daha fazla haiz oluyorsunuz.” dedi.

Türkiye’nin gündeme getirdiği mevzuları anlamaları gerektiğini vurgulayan Stoltenberg, “Türkiye tüm müttefikler için değerli. Zati bundan ötürü da bu bahiste sıkı çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.