Kripto Para

Mastercard, piyasa düşüşüne karşın kripto paralar konusunda optimist kalıyor

Investing.com – Global ödeme şirketi Mastercard, uzun müddettir kripto şirketleriyle stratejik iştirakler kurarak kripto para sanayisinde yer alma niyetini ortaya koyuyor.

Mastercard, kripto piyasalarındaki volatiliteye karşın sanayinin uzun vadede önemli bir potansiyele sahip olduğu görüşünü koruyor.

Ödeme devinin Yeni Eser Geliştirme ve İnovasyondan Sorumlu Lider Yardımcısı Harold Bosse, Avalanche’ın düzenlediği bir online seminere katılarak kripto paraların ve Blockchain teknolojisinin beklenenden daha kısa müddette ana akıma entegre olabileceğini söyledi. Bunun yanında Bosse, ana akım benimsemesi için farklı bir görüş ortaya attı.

Harold Bosse, pek çok insan üzere kripto para ve Blockchain sanayisini internetin birinci vakitlerine benzettiğini söylerken ana akıma ulaşmak için kripto paraların göz önünde olmaması gerektiğini argüman etti.

Bu görüşünü ayrıntılandıran Bosse, kripto paraların finansal sistemin işleyişi içinde görünmez bir modülü olması gerektiğini söylerken sanayinin karmaşıklıktan kurtulup sade bir yapıyla daha verimli kullanımlar sunması gerektiğini savundu.

Öteki yandan Bosse, kripto paraların ana akımda benimsenmesi konusunda kıymetli bir mahzur olarak şirketlerin üst idaresinin kripto paralar konusundaki bilgi eksikliklerini görüyor. Yönetici, şirketlerin, DeFi teknolojisini benimseme yolundaki manileri ise Blockchain maliyetleri, sürat ve düzenleyici sıkıntılar olarak görüyor.

Mastercard, kripto alanında büyümeye devam ediyor

Mastercard, son yıllarda en büyük rakibi Visa ile kripto teşebbüsleri konusunda bir rekabet içinde. Bu mühlet zarfında kripto hizmetleriyle ilgili patentler alan ödeme şirketleri, kripto para mükafatları, kripto dayanaklı kredi kartları ve kimi kripto teşebbüslerini satın alımlarıyla gündeme geldi. 

Mastercard, son olarak Gemini ve kripto kredi şirketi Nexo ile kripto kredi kartları çıkarmak için stratejik bir iş birliği yaptı. Bu yılın başında ise şirket, ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase (NASDAQ:COIN) ile bir muahede yaptı. Bu mutabakat kapsamında Coinbase ile devreye alacağı NFT pazar yerinde Mastercard dayanaklı banka ve kredi kartlarının kullanılması konusunda muahede imzalandı.

Müellif: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.