Borsa

Macaristan, ‘Rusya’ya petrol yaptırımı’ teklifini veto edecek

Başbakanlık Basın Ofisi Genel Sekreteri Bertalan Havasi’nin, Macar Haber Ajansına (MTI) yaptığı açıklamaya nazaran, Başbakan Orban, AB tarafından Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya’ya karşı hazırlanan 6. yaptırım paketiyle ilgili Michel’e mektup yolladı.

Orban mektubunda, akaryakıt fiyatlarının yüzde 55-60 artarak son 40 yılın doruğuna ulaştığını belirterek, kelam konusu yaptırımların yürürlüğe girmesi durumunda Macaristan’da önemli krize neden olacağını ve ülkesinin güç güvenliğini tehlikeye atacağını belirtti.

Macaristan’ın 2010’da petrol muhtaçlığının yüzde 90’ından fazlasını Rusya’dan tedarik ettiğine dikkati çeken Orban, ülkesinin son 12 yılda attığı adımlara karşın bugün de petrol muhtaçlığının yüzde 64’ünü Rusya’dan karşıladığını kaydetti.

Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanmasına yönelik AB’nin sunduğu tekliflerin yetersiz olduğunu öne süren Orban, AB’nin ülkesine, altyapı ve teknoloji alanında yapılacak yatırımlara daha fazla takviye vermesi gerektiğini vurguladı.

Orban, hükümetinin, AB’nin Rusya’ya karşı bugüne kadar masaya getirdiği tüm yaptırım teklifini kabul ettiğini lakin 30-31 Mayıs’taki AB Kurulu’nda gündeme getirilmesi planlanan yeni yaptırım paketini kabul etmeyeceğini söyledi.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Rusya’ya karşı uygulanması planlanan yeni yaptırım paketinin içeriğiyle ilgili 3 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Rus petrolüne bağımlılığımızı ele alıyoruz. Açık olmak gerekirse bu kolay olmayacak. Kimi üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı. Artık, Rus petrolünün yasaklanmasını teklif ediyoruz. Bu, bütün deniz ve boru sınırıyla taşınan ham ve rafine Rus petrol eserleri için tam bir ithalat yasağı olacak.” tabirlerini kullanmıştı.

Orban ise Rusya’dan petrol alınmasını da yasaklamayı planlayan yeni yaptırım paketinin “kabul edilemez” olduğunu belirterek, “Petrol ambargosu şayet kabul edilirse, Macaristan iktisadına atılan bir atom bombası manasına gelecek.” demişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.