Alt Coinler

LUNA ve UST Çöküşü Bu Aileleri Yok Etti: İntihar Ettiler!

Terra (LUNA)’nın çöküşü, dünyadaki birçok yatırımcı için fecî sonuçları oldu. Terra ekosisteminin stablecoin’i UST, Ukraynalı bir aileyi sefalete itti. Tayvanlı bir kişi ise, coin’deki kıymet kaybının akabinde intihar etti.

Ukraynalı aile, LUNA sebebiyle büyük kayıp yaşadı

Kripto para üniteleri ve stablecoin’ler, finansal çalkantılar ve olumsuz olaylar (Rusya’nın Ukrayna’yı işgali gibi) devirlerinde bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Her durumda, bu varlık sınıfına bir ölçü servet tahsis etmek, savaşın harap ettiği bir bölgede satın almak üzere daha yeterli bir atılım üzere görünüyor. Bu varsayıma dayanarak, şu anda Ukrayna, Kiev’de yaşayan Yuri Popovich, tüm aile birikimini (yaklaşık 10.000 dolar) UST’ye yatırdı. Birinci bakışta, UST, ABD dolarına 1:1 sabitlendiği söylendiği için, birçok volatil kripto para ünitesinden daha az riskli bir stablecoin üzere görünüyordu.

Bununla birlikte, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ayın başında UST sabit kıymetini kaybetti ve şu anda yalnızca 0,02 dolarda geziniyor. Popovich, projenin başarısız olması nedeniyle yatırımının şu anda sırf 500 dolara indiğini açıkladı. Vahim hasar, aile bireylerinin sıhhatinin önemli biçimde kötüleşmesine neden oldu. Popovich, Ukrayna’daki mevcut ömür şartlarının son derece sert olduğunu söyledi.  “Uykumu kaybettim, 4 kilo verdim. Sık sık baş ağrılarım ve telaşlarım var. Eşim hala bu kaybın farkında değil. Ona nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum,” sözlerini kullandı ve ekledi:

Bu bizim için çok fazla para ve mevcut durumda yaşamak için son derece değerli. Sıhhatim, karım ve bağlantımız için endişeleniyorum. Bunun nasıl biteceğini bile bilmiyorum.

Türkiye ve Tayvan’dan iki kişi intihar etti

29 yaşındaki bir birey 24 Mayıs sabahı Taichung Kentindeki bir binadan atladı. Haberi aldıktan sonra, polis birinci doğrulamayı yaptı ve yatırım yaptıktan karşılaştığı kaybın intiharın sebebi olduğuna inandıklarını belirtti. Wu Nan, Taichung’da yalnız yaşıyordu. Nan’ın telefonunu denetim eden yetkililere nazaran, yakın vakitte aile ve arkadaşlarına LUNA yatırımındaki başarısızlığından şikayet etmişti.   

Ayrıyeten İstanbul’da 23 yaşındaki Eyüp Çobanoğlu, 600.000 liraya sattığı konutunun parasını kripto paraya yatırmıştı. Son çöküş ile yatırımı neredeyse sıfırladı. Buhrana girerek intihar etti. Esenyurt’ta emlakçılık yapan 23 yaşındaki Çobanoğlu konutun parası ile kripto para piyasasına giriş yaptı. Lakin parasını neredeyse sıfırlamasının akabinde, silahı ile intihar etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.