Borsa

Le Maire: Enflasyonun sorumlusu fosil yakıtlar

Le Maire, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiği Ekonomik ve Mali İşler Kurulu (ECOFIN) toplantısının bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda birinci olarak Rusya-Ukrayna savaşının ekonomik tesirlerinin görüşüldüğüne işaret eden Le Maire, “Şimdi çok sıkıntı bir periyoda giriyoruz. Bunun hepimiz farkındayız.” sözünü kullandı.

Le Maire, enflasyonun geri döndüğünü ve bununla birlikte arz sorunları da yaşandığını anımsatarak, “Enflasyonla gayret AB üyesi 27 ülke için bir numaralı önceliktir. Bu mevzu hakkında uzun müddet fikir alışverişinde bulunduk.” dedi.

Enflasyona karşı hem kısa hem de uzun vadeli uğraş edilmesi gerektiği konusunda bakanların tıpkı fikirde olduğuna dikkati çeken Le Maire, doğal gaz, elektrik, akaryakıt ve besindeki fiyat artışlarından en fazla ziyan gören vatandaşlar ve fakir hanelerin süratle desteklenmesinin kıymetini vurguladı.

Le Maire, kelam konusu dayanakların enflasyon düştüğünde ise kaldırılması gerekeceğini anlattı.

Yenilenebilir ve karbon bazlı olmayan güç kaynaklarına daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirten Le Maire, “Bugünkü enflasyonun yüzde 60’ı fosil güç fiyatlarındaki artıştan kaynaklanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Le Maire, fosil güç kaynaklarından kurtulmanın enflasyona karşı gayrete yardımcı olacağını söyledi.

AB Komitesi’nin üye ülkelerin kamu harcamalarını sonlandıran Birlik mali kurallarının 2024’e kadar uygulanmamasını içeren teklifini de değerlendirdiklerini anlatan Le Maire, “Bu karar bize takviyeye muhtaçlık duyabilecek tüm yurttaşlarımıza süreksiz ve amaca yönelik yardım sağlamak için gerekli alanı sağlıyor.” dedi.

Ukrayna’ya mali takviye

Le Maire, Ukrayna’ya sağlanacak ekonomik dayanağın de görüşüldüğüne işaret ederek, “Üye ülkeler Ukrayna’ya ve hükümetine daha fazla dayanak verilmesi gerektiği konusunda anlaştılar.” dedi.

AB Kurulu tarafından Ukrayna için önerilen 9 milyar euroluk mali paketi dikkatle incelediklerini vurgulayan Le Maire, Ukrayna’ya kelam konusu mali dayanağın hızla sağlanması konusunda oybirliği sağlandığını anlattı.

Le Maire, bakanların memleketler arası vergilendirme konusunu da ele aldıklarını belirterek, minimum kurumlar vergisi konusunda en son bir mutabakata varmak için uğraş sarf etmeye devam edeceklerini söyledi.

Geçen yılın ekim ayında 137 ülke memleketler arası vergilendirme konusunda anlaşmıştı.

Kelam konusu ülkeler çok uluslu şirketlerinin karlarını en az yüzde 15 oranında vergilendirmeyi kabul etmişti.

Hali hazırda, Polonya kelam konusu vergi muahedesinin AB tarafından onaylanmasına mahzur oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.