Borsa

Kuzey Kore’de olay sayısı 2 milyona yaklaştı

Kovid-19 salgınının başlangıcından yakın vakte kadar salgının yayılmadığını tez eden Kuzey Kore’de hadise sayısı 2 milyona yaklaştı.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansının (KCNA) haberine nazaran, son 24 saatte 262 bin 270 şahısta yüksek ateş belirtisi görüldü, böylece ülkede Nisan sonundan bu yana yüksek ateşi olanların sayısı 1,98 milyona yükseldi.

Son 24 saatte 1 kişinin hayatını kaybettiği Kuzey Kore’de, ölenlerin sayısı 63’e yükseldi.
Yüksek ateş belirtisi görülen bireylerden yaklaşık 1,2 milyonu sıhhatine kavuşurken 740 bin 160 kişi ise tecrit edildi.

Salgın Kuzey Kore’de insani krize yol açabilirÜlkede 13 Mayıs’ta 6 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmış, bu şahıslardan sırf birinin vefatına Kovid-19’un Omicron varyantının neden olduğu resmen duyurulmuştu.
Sıhhat sistemi çok da yeterli olmayan ve halkın Kovid-19’a karşı aşılanmadığı Kuzey Kore’de büyük bir salgın yaşanması insani krize yol açabilir.

Kuzey Kore, Dünya Sıhhat Örgütünün düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Kovid-19 Aşıları Global Erişim Programı’nca (COVAX) yapılan milyonlarca dozluk aşı teklifini reddetmişti.

Kuzey Kore, salgının kararlı önlemler sayesinde ülkede yayılmadığını argüman ederken kapatılan hudut kapılarının ülke iktisadına önemli darbe vurduğu tabir ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.