Alt Coinler

Kritik Web3 ve NFT Varsayımları: Yakında Daha Güzel Fiyatlar!

Kimi kripto para üniteleri gelip süreksiz olabilse de, birçok yatırımcı, NFT ve Web3’ün geleceğinin istikrarlı ve fırsatlarla dolu olduğuna inanıyor. Kriptokoin.com olarak, Web3 ve NFT projeleri hakkındaki kestirimleri ve piyasadaki görüşleri.

Web3 ve NFT yatırımcıları gelecekten umutlu

LINK, THETA, FIL, GRT ve HNT üzere web 3 ekosistemiyle ilgilenen yatırımcılar, geçen ay Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatlarındaki yüzde 30’luk düşüşe ve stabilcoin’ler TerraUSD ve Luna’nın çöküşüne karşın, hala keyifliler. Yatırımcılar, daha geniş çaplı yavaşlamanın Web3’ü neredeyse o kadar sert vurmamasının âlâ bir nedeni olduğunu söylüyor. Web3 yatırımları hakkında görüşlerine başvurulan yaklaşık bir düzine yatırımcıdan neredeyse hepsi, ” picks and shovels ” ya da başka uygulamaları destekleyen temel teknolojiye odaklandıklarını belirtti.

Web3 şirketleri Solidus Labs ve Cion Digital’e yatırım yapan 645 Ventures’ın kurucu ortağı ve yöneticisi Aaron Holiday, Web3’ün temel önermesinin, kullanıcıların dijital varlıkları üzerinde sahipliklerini sürdürmelerine imkan tanıyan, kripto tarafından desteklenen, daha merkeziyetsiz bir internet versiyonu olduğunu söyledi. Ayrıyeten yönetici, daha geniş pazar çöküşünün bilakis Web3’ün ” picks and shovels “lara atıfta bulunarak, izole olduğuna inandığını açıkladı.

Sermaye Web3 teşebbüslerine akıyor

Teşebbüs sermayesi finansmanının birden fazla, 170 milyon dolarlık bir F Serisi tipinin akabinde yakın vakitte bedelini iki katına çıkaran güvenlik ve uyumluluk şirketi Chainalysis üzere kripto alanı için araçlar oluşturan şirketlere gidiyor. Finansal kurumlar için kripto risk tahlili sunan Solidus Labs, bu ayın başlarında B Serisi finansmanda 45 milyon dolar açıklamıştı. Teşebbüslere toplam risk sermayesi akışı 2022’nin birinci çeyreğinde yavaşlarken, Web3 şirketlerine sağlanan fonlar bu devirde 9,2 milyar dolarlık rekor düzeye ulaştı. Geçtiğimiz aylarda milyarlarca dolar toplayan Paradigm ve Haun Ventures üzere kriptoya adanmış daha yeni, bağımsız yatırım firmalarının yükselişi, sermayenin Web3 teşebbüslerine akmasına yardımcı oldu. Fakat başka teşebbüs şirketleri de bu alandaki uzmanlıklarını artırmak için hareket ediyor.

Lux Capital üzere birtakım firmalar, son birkaç ayda takımlarına, alana odaklanan yatırımcıları eklerken, Bain Capital Ventures üzere öbürleri kripto odaklı kolları başlattı. Daha yeni yatırım firmaları, Web3 tek yahut birincil odak noktası olmasa bile, portföylerinin kıymetli bir kısmını kriptoya ayırıyorlar. Örneğin, yatırımcı Masha Bucher tarafından kurulan bir firma olan Day One Ventures, SuperRare ve Worldcoin üzere kripto odaklı şirketleri destekledi ve hatta fonlarının küçük bir kısmını NFT projelere yatırdı. (Firmanın koleksiyonu, tanınan Bored Apes Yat Club ve CryptoPunks’ı içeriyor.) Bucher, Web3 şirketlerinin şu anda bile sağlam değerlemelerle finansman sağlamaya devam ettiğini gördüğünü söyledi. Day One Ventures, tanınan Bored Apes Yacht Club koleksiyonundan bir NFT token’e sahip, lakin kurucu Masha Bucher, ferdî olarak son satın alımları yavaşlattığını söylüyor. Şirketin yakın gelecekte, AXS, XTZ, FLOW, ENJ ve MANA üzere tanınan NFT kripto para ünitelerine yatırım yapıp yapmayacağı ise şimdi bilinmiyor.

Tüm yatırımcılar optimist değil

Birtakım yatırımcılar, daha evvel ortaya çıktığını gördükleri için mevcut kripto çöküşünden daha az rahatsız. Greylock’un bir ortağı olan Mike Duboe, birinci olarak 2014 yılında kripto para borsası Mt. Gox’un çöküşünden kısa bir mühlet evvel ferdî olarak Bitcoin’e yatırım yapmaya başladı. O vakitten beri Pinata ve Magic Eden üzere Web3 şirketlerini destekliyor. Tekrar de, öne çıkan Web3 teşebbüslerinin kurucularının değişen piyasa rüzgarlarına büyük ölçüde dayanmayı başardıklarını söyledi ve şunları ekledi:

Bu şirketlerin birçok, krizler yaşayan kurucular tarafından inşa ediliyor. İnancımız tarihî olarak olduğu kadar güçlü.

Tüm yatırımcılar büsbütün optimist değil. Yatırım firması Shine Capital’in kurucusu Mo Koyfman, Web3 teşebbüslerine yönelik yatırımcı iştahının soğuyacağına inandığını söyledi. Teknoloji paylarındaki düşüşün değerlemelerin düşmesine yol açması üzere, kripto para ünitelerindeki düşüş de o denli olacak diyen kurucu Mo Koyfman, hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.