Kripto Para

Kripto Para Zıddı ECB Lideri: Oğlum Piyasada!

Kripto aykırılığıyla bilinen Avrupa Merkez Bankası lideri Christine Lagarde, oğlunun kripto para yatırımı yaptığını söyledi. Fakat tekrar de yatırım yapıp yapmayacağı sorulduğunda “parmağımı oraya koymayacağını” da ekledi.

Kripto tersi Christine Lagarde, oğlunu uzak tutamadı!

Avrupa Merkez Bankası lideri ve Bitcoin eleştirmeni Christine Lagarde, oğlunun kripto para ünitelerine yatırım yaptığını açıkladı. Lakin Lagarde, yeniden de dijital varlıklara dokunmayacağını söylüyor.

Katıldığı bir programda, bir izleyici tarafından ECB Lideri Christine Lagarde’a rastgele bir kripto para ünitesine sahip olup olmadığı soruldu. “Hayır, hiçbir kripto param yok. Zira vaaz ettiğim şeyi uygulamak istiyorum” dedi. Bununla birlikte “Aslında kriptoya yatırım yapan bir oğlum var, çok dikkatli takip ediyorum” kelamlarıyla kriptoyu aileden uzak tutamadığını da itiraf etti.

Seyirci daha sonra, “Peki bundan ne sonuç çıkardınız?” Diye sordu. Lagarde, “Parmağımı oraya koymayacağımı” diye cevapladı. Öte yandan, oğlunun kriptodan uzak durma konusundaki tavsiyesini dinlemediğini de kelamlarına ekledi.

ECB Başkanı’nın kripto para tenkitleri neye dayanıyor?

Kriptokoin.com haberlerinden de hatırlayacağınız üzere Christine Lagarde, Bitcoin ve kripto para ünitelerinin şiddetli bir eleştirmeni. Daha bu hafta, bu çeşit varlıkların “hiçbir kıymeti olmadığını” söyledi. Açıklamalarında şu münasebetleri sıraladı:

Hiçbir şeye dayanmıyor. Bir güvenlik çapası olarak hareket edecek temel bir varlık yok. Başından beri kripto varlıklarının hayli spekülatif, epey riskli varlıklar olduğunu söyledim.

Daha evvel Christine Lagarde, merkez bankalarının Bitcoin’i elinde tutmasının ‘çok olası’ olmadığını söyledi ve Bitcoin’in kara para aklama ile ilgili ‘son derece spekülatif bir varlık’ olduğunu sav etti.

Lakin Lagarde, merkezi kripto para üniteleri, yani merkez bankası dijital para üniteleri (CBDC’ler) konusunda çok istekli. CBDC, ABD doları yahut euro üzere dijital bir prestiji para biçimi ve dünyadaki birçok ülke bunları araştırmak ve hayata geçirmek için farklı basamaklarda.

Lagarde daha evvel dijital euro fikrini ‘önemli’ ve ticaret bloğuna yarar sağlayabilecek bir şey olarak nitelendirdi. AB, Şubat ayında, 2023’ün başına kadar dijital bir euro oluşturmak için maddeyi dikkate alacağını söyledi. Ayrıyeten Kolej Tipi programında Lagarde’a enflasyon ve onu nasıl düşüreceği sorulduğunda biraz da Fed Lideri Jerome Powell’ın kullandığı ‘geçici enflasyon’ kelamını anımsatan “Zamanla geçecek” biçiminde tuhaf bir karşılık verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.