Borsa

Kremlin’den Batılı ülkelere tahıl suçlaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, batılı ülkelerin, Rusya’nın Ukrayna’dan tahıl sevkıyatına pürüz olduğuna yönelik suçlamalarını reddettiklerini belirterek, “Aksine, attıkları yasadışı adımlarla bu blokaja neden olan batılı ülkeleri suçluyoruz.” dedi.

Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki tahıl eserlerinin savaş nedeniyle sevk edilememesine yönelik gelişmeleri kıymetlendirdi.

Batılı ülkelerin tahıl sevkiyatlarına ait Rusya’yı suçlamasına reaksiyon gösteren Peskov, “Bu telaffuzları katiyetle reddediyoruz. Bilakis, attıkları yasadışı adımlarla bu blokaja neden olan Batılı ülkeleri suçluyoruz.” diye konuştu.

Rusya’nın, tahıl sevkıyatının devam edebilmesi için batılı ülkelerin yaptırımları kaldırmasını talep edip etmediğine yönelik bir soruyu yanıtlayan Peskov, “Gemilerin kiralanmasını, tahıl ihracatını engelleyen yasa dışı kararları iptal etmeliler.” yorumunu yaptı.

Peskov, savaşla ilgili olarak Moskova’nın Ukrayna idaresinden ne tıp bir beklenti içerisinde olduğuna ait bir soruyu da şöyle yanıtladı:

“Moskova, Kiev’in taleplerimizi kabul etmesini ve fiili durum, gerçek durum hakkında farkındalığa varmasını bekliyor. Bunlar bölgelere ait ödünler değil. Kiev’in fiili durumu tanıması ve sağlıklı bir halde kıymetlendirme yapması gerekiyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.