Borsa

Kredilerde donuk alacak eşiği yükseltildi

Bankaların, ihtiyari olarak kredilerde bir borcun temerrüdü nedeniyle donuk alacak sınıfına dahil edilmesine ait eşik 100 TL’den 2 bin 500 TL’ye yükseltildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Heyeti’nin (BDDK), Resmi Gazete’de yayımlanan, kredilerin sınıflandırılması ve bunlar için ayrılacak karşılıklara ait temelleri belirleyen yönetmeliğinde değişiklikler yapıldı.

Buna nazaran, bir borçludan olan 2 bin 500 TL ve altındaki toplam alacak meblağının donuk alacak olarak sınıflandırılması bankanın ihtiyarında olacak. Bu eşik daha evvel 100 TL olarak uygulanıyordu. Tüketici kredileri bakımından bu eşik fiyat 500 TL olarak uygulanacak.

Lakin, bu meblağın borçlu müşterinin kelam konusu banka ve bankanın konsolide edilen finansal kuruluş niteliğindeki bağlı iştirakleri nezdindeki, paydaşlık hisseleri hariç, bilanço içi borçları toplamının %1’ini geçmemesi gerekiyor.

Kelam konusu fiyatlar, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yıllık üretici fiyat endeksindeki artış oranı kadar Ocak ayında artırılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.