Borsa

Kolombiya’da seçim ikinci çeşide kaldı

Kolombiya’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminde hiçbir aday geçerli oyların yüzde 50’sini alamadığı için, ülkenin yeni cumhurbaşkanı ikinci çeşit seçimlerinde aşikâr olacak.

Kolombiya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, yüzde 98’i açılan sandık sonuçlarına nazaran Tarihî Pakt Koalisyonu’nun solcu adayı Gustavo Petro, yüzde 40,31 ile en çok oy alan aday oldu.

Yolsuzlukla Uğraş İdarecileri Birliği adayı sağcı Rodolfo Hernandez yüzde 28,17 oy alarak ikinci, Kolombiya için Grup Koalisyonu’nun sağ görüşlü adayı Federico Gutierrez yüzde 23,89 ile üçüncü ve Umut Merkezi Koalisyonu adayı Sergio Fajardo yüzde 4,15 ile dördüncü oldu.

Hiçbir aday birinci tıpta geçerli oyların yüzde 50’sine ulaşamadığı için, 19 Haziran’da Petro ile Hernandez ülkeyi 2022-2026 yıllarında yönetecek cumhurbaşkanını belirlemek için ikinci cins seçimlerinde yarışacak.

Ulusal Seçim yetkilisi Alexander Vega, yaptığı açıklamada, ön sayımların olağandan biraz daha uzun süreceğini belirterek, “Bu akşam 20.00’den itibaren sonuncu sonuçları açıklamaya başlayacağız.” sözünü kullanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.