Borsa

Kolay metotta hangi mükelleflere istisna tanındı?

Gelir Yönetimi Başkanlığı (GİB), 2021 yılında 7338 sayılı maddeyle getirilen kolay tarzda tespit olunan yararlarda gelir vergisi istisnası uygulamasına açıklık getirdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan gelir vergisi bildirisine nazaran, kendi işinde bilfiil çalışan yahut bulunan; kira meblağı 2021 takvim yılı için büyükşehir belediye hudutları içinde kalan yerler için 12 bin TL, öteki yerler için 7 bin 600 TL, 2022 takvim yılı için büyükşehir belediye sonları içinde kalan yerler için 16 bin TL, öbür yerler için 10 bin TL’yi aşmayan küçük esnaf ve sanatkarlar gelir vergisi istisnası kapsamında bulunuyor.

Kolektif ile komandit şirket ve ortakları, ikrazat, değerli maden ve mücevherat alım satımı, inşaat tamirat, ilan ve reklam, gayrimenkul ve gemi alım satımı üzere işlerle uğraşanlar, sigorta prodüktörleri, maden işletmeleri, şehirlerarası yük ve yolcu nakliyatı yapanlar, Cumhurbaşkanlığınca kararlaştırılan iş kümeleri ve dallardan gerçek metotta vergilendirilmesi gerekli görülenler uygulamadan yararlanamayacak.

İnternetten satış ihlal sayılmayacak

Kolay yordama tabi mükelleflerin, birebir faaliyetlerini internet ve gibisi elektronik ortamlarda da sürdürmesi kolay adabın kaidelerini ihlal sayılmayacak. Fakat mükelleflerin bu faaliyetinin dışında, internetten ve gibisi elektronik ortamlardan da diğer bir faaliyette bulunması halinde kolay yöntemden yararlanması mümkün olamayacak.

Kolay tarza tabi mükelleflerin, sahibi yahut işleticisi sıfatıyla birden fazla motorlu araçla yahut birden fazla işyerinde ticari faaliyette bulunmaları, istisnadan yaralanmada “kendi işinde bilfiil çalışmak yahut bulunmak” kuralının ihlali sayılacağından uygulamadan yararlanamayacak.

Kolay yöntemde çıkar istisnasından yararlanacak olan mükellefler, istisna kapsamındaki bu çıkarlar için yıllık beyanname vermeyecek ve başka gelirleri hasebiyle beyanname vermeleri halinde de bu karlarını beyannameye dahil etmeyecekler. Kolay metoda tabi mükelleflerin 2021 yılında elde ettiği ticari karları da istisna kapsamında bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.