Borsa

Koca: Salgının son günlerindeyiz

Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, birinci resmi yurt dışı programını gerçekleştiren Azerbaycan Sıhhat Bakanı Teymur Musayev ile görüştü.

Yaklaşık 1 saat süren ikili görüşme sonrasında, 2022-2023 yıllarını kapsayan “Türkiye Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı Ortasında İş Birliği ve Yol Haritası” protokolü imza altına alındı. Hareket planının hayata geçirilmesi için de Ortak Çalışma Kümesi kuruldu.

Bakan Koca, imzalanan hareket planıyla mevcut iş birliğine yeni bir ivme kazandıracaklarını belirterek, “Cumhurbaşkanlarımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın İlham Alivey cenapları ortasındaki güçlü dostluk ve ortak çalışma isteği, bakanlıklar ortasındaki ilgilerimizin olumlu istikamette seyretmesine büyük katkı sağlamaktadır.” tabirini kullandı.

Koca, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Pandemi boyunca Sıhhat Bilim Konseyi üyelerimiz nizamlı olarak bir ortaya gelerek bilgi ve deneyim paylaşımında bulundular. Birlikte hareket ederek büyük uğraş verdiğimiz koronavirüs salgınının son günlerindeyiz. Umut ediyorum ki tıpkı dayanışma hisleri ile bu salgının bitişine de şahitlik edeceğiz. Güçlü sıhhat altyapımız ve misyonuna kendini adamış sıhhat çalışanlarımız bu süreçte en değerli destekçilerimiz olmuştur. Yerli aşımız TURKOVAC ile dünyada kendi aşısını üreten öncü ülkelerden birisi olmanın haklı gururunu da yaşıyoruz. Aslında bu gurur iki kardeş ülkenin, bir milletin yani hepimizin. Bu vesileyle TURKOVAC aşısının faz-3 çalışmalarının Azerbaycan’da gerçekleştirilmesine ait göstermiş olduğunuz yakın iş birliğinden ötürü size ayrıyeten teşekkür etmek istiyorum.”

Türk Tıp Dünyası Kongresi’nin ekim ayında İstanbul’da düzenlenmesiyle ilgili çalışmalara başladıklarını vurgulayan Bakan Koca, Azerbaycan’da “Ortak Sıhhat İş Forumu” düzenlenmesini de önerdi.

“Hem koronavirüs pandemisi hem de Rusya- Ukrayna savaşı bize göstermiştir ki ilaç, tıbbi gereç ve aygıt tedariki başta olmak üzere sıhhat alanındaki tüm gereksinimlerin vakitlice karşılanması daha da ehemmiyet kazanmıştır. Tüm bu yaşananlar, yakın dayanışma içinde olmamız gerekliliğini bir kere daha bizlere göstermiştir.” diyen Koca, Sıhhat İş Forumu ile ilaç, tıbbi gereç ve aygıt, aşı, sıhhat bilgi sistemleri, sıhhat yatırımları ve hizmet alımları, memleketler arası hasta tedavisi bahislerinde iş birliğini geliştirebileceklerini vurguladı.

Konuk Bakan Musayev ise birinci yurt dışı seyahatinde kardeş ülkede bulunmaktan çok memnun olduğunu söz etti.

Salgın periyodunda verdiği takviye hasebiyle Türkiye’ye teşekkür eden Musayev, ülkesinde yürüttükleri TURKOVAC çalışmasının uygun sonuçlar vereceğinden emin olduğunu söyledi.

Konuk Bakan ayrıyeten bu yıl içinde Türkiye-Azerbaycan Ortak Sıhhat İş Forumu düzenlenmesinden memnuniyet duyacaklarını bildirdi.

Görüşmenin akabinde imza merasimi düzenlendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.