Borsa

Koç Holding CEO’su Çakıroğlu: Topluluğumuzu yeni kuşak çalışma nizamına hazırlıyoruz

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Kültürel dönüşüm programımız ile topluluğumuzu önümüzdeki yüzyılın rekabetine ve yeni kuşak çalışma sistemine hazırlıyoruz.” dedi.

Çakıroğlu, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya İktisat Forumu’nda (WEF), uzmanlarca “Büyük İstifa” olarak nitelendirilen, salgın devrinde farklı sebeplerle gelişmiş ülkelerde milyonlarca kişinin iş yerinden istifa ederek ayrılması olgusuna ait gerçekleştirilen “Büyük İstifaya yanıt vermek” başlıklı oturumda konuştu.

Çalışan beklentileriyle birlikte süratle dönüşen iş yapış modellerinin ve yetenek idaresine ait yeni jenerasyon siyasetlerin ele alındığı panelde soruları yanıtlayan Çakıroğlu, “Koç Topluluğu olarak insanı odağımıza alan temel değerlerimizden güç alıyor, uzun vadeli paha yaratma maksadıyla hareket ediyoruz.” biçiminde konuştu.

Çakıroğlu, salgın devrinde çalışan tecrübesini düzgünleştirmeye yönelik uygulamaları devreye alarak çalışma arkadaşlarının desteklendiğini belirterek, “Yapılan araştırmalar yeni kuşağın karar sistemlerinde kelam sahibi olarak, yaşadıkları toplumu olumlu istikamette etkilemek istediğini ortaya koyuyor. Beklentilerin farklılaştığı, çalışma yerlerinin değiştiği ve çalışma saatlerinin daha da esnek olduğu bu devirde çevik çalışma modelini benimseyerek çalışma arkadaşlarımızın yetkinliklerini güçlendiriyoruz. Şahsileştirilmiş hibrit çalışma tecrübesi ve topluluğumuz bünyesindeki şirketlerimizin farklı ofislerinden çalışma imkanı sunduğumuz uygulamamızla çalışma arkadaşlarımız için 35 ortak çalışma alanı oluşturduk.” sözlerini kullandı.

Gayelerinin ortak çalışma alanı sayısını 100’e çıkarmak olduğunu kaydeden Çakıroğlu kelamlarına şöyle devam etti:

“Bunun yanı sıra, çevik yaklaşımın gerçek çalışabilmesi için şeffaflığı temel alan yeni performans idare sistemimizi devreye aldık. Dijital dönüşüm ile başlattığımız, inovasyon, kurum içi girişimcilik, sıfır bazlı bütçeleme, çevik idare, insan kaynağımızın gelişimi ve karbon dönüşüm programı üzere çok kıymetli inisiyatiflerle sürdürdüğümüz Kültürel Dönüşüm Programımız ile yüzüncü yılına yaklaşan topluluğumuzu önümüzdeki yüzyılın rekabetine ve yeni kuşak çalışma nizamına hazırlıyoruz.”

Koç Holding, “İyi Çalışma Ortaklığına” davet edildi

Levent Çakıroğlu, panelin akabinde yaptığı açıklamada da Koç Holding’in, Dünya Ekonomik Forumu’nun değişen dünyada iş hayatının geleceğini tasarlamak üzerine kurduğu Düzgün Çalışma İştiraki (Good Work Alliance) teşebbüsüne davet edildiği bilgisini paylaştı. Toplamda 21 global şirketin dâhil olduğu bu dünya çapındaki teşebbüste Türkiye’yi temsil eden tek şirket Koç Holding olduğunu tabir eden Çakıroğlu, “Girişim kapsamında üstlendiğimiz sorumluluk ve verdiğimiz taahhütler kapsamında, hibrit çalışma modeli tasarımı, yetkinlik kazandırarak istihdam ve öğrenme kültürünü teşvik, iş ve özel hayatta bütünsel sıhhatin sağlanması bahis başlıklarında herkes için daha eşitlikçi ve kapsayıcı bir çalışma geleceği yaratma gayesine katkı sağlayacağız. Toplamda 21 global şirketin dâhil olduğu bu dünya çapındaki teşebbüste ülkemizi temsil etmekten gurur duyuyoruz.” sözlerini kullandı.

Bu ortada, Koç Holding’in Good Work Alliance kapsamında üç kategori altında Dünya Ekonomik Forumu ile paylaştığı taahhütler şöyle:

Hibrit çalışma modeli tasarımı

Koç Holding, farklı gereksinim ve beklentilere sahip çalışanların tecrübelerinden hareketle şahsileştirilmiş hibrit bir çalışma modeli tasarladı. Bu model, dijital rezervasyon sistemi olan Koç Office Free uygulaması ile desteklenerek, Koç Topluluğu’na ilişkin 35 ortak ofiste çalışma imkânı sunuyor. Projeyi yalnızca Türkiye hudutları içerisinde değil, küresel ölçekte pahalandıran Koç Holding, projenin ilerleyen basamaklarında, farklı ülkelerdeki ofisler de dahil olmak üzere, toplamda 100 ofisi ortak kullanıma açmayı planlıyor. Yalnızca uzaktan çalışanlar değil, tıpkı vakitte farklı kesimlerde, saha ve ofislerde vazife alan Koç Topluluğu çalışanlarının tecrübesi de göz önünde bulundurularak, gereksinim ve beklentilere tahlil olacak uygulamalar tasarlanacak.

Yetkinlik kazandırarak istihdam ve öğrenme kültürünü teşvik

Türkiye’deki en büyük çevik ekosistemi oluşturan Koç Topluluğu, kültürel dönüşümünü hızlandırıyor. Çevik bir çalışma ortamı sağlamak gayesiyle, değişen dünyanın dinamiklerine süratli adapte olabilen yetenekler yetiştirmeyi hedefleyen bir öğrenme kültürünü odağına alan Koç Holding, bu kapsamda çevik liderlik yetkinliklerini geliştirmek için Koç Agile Academy’i hayata geçirdi. Liderlik, dijital ve çevik dönüşüm programları ile Koç Topluluğu çalışanlarının 2022 yılı sonuna kadar 3 milyon saat eğitimden faydalanması hedefleniyor.

İş ve özel ömürde bütünsel sıhhatin sağlanması

Koç Topluluğu çalışanları, hem işlerinde hem de toplumsal hayatlarında sıhhatlerini merkeze alan uygulamalar ile destekleniyor. Koç Topluluğu’nda sağlıklı hayat yalnızca fizikî olarak değil, toplumsal, duygusal ve zihinsel sıhhat olarak, tüm boyutları ile ele alınıyor. Bütünsel bir yaklaşımla tasarlanan projeler ile ruhsal danışmanlıktan tıbbi takviyeye, sağlıklı hayat aktivitelerinden finansal dayanağa kadar farklı alanlarda onlarca yarar sunuluyor. 2022 prestijiyle da Koç Sıhhat Yanımda tabiplerinden kapsamlı sıhhat değerlendirmesi alınan fiyatsız önleyici sıhhat programı projesi, çalışanların hizmetine sunuldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.