Borsa

Katar’dan İngiltere’deki kilit dallara 10 milyar sterlinlik yatırım

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, ekonomik büyümenin harekete geçirilmesi ve global zorlukların birlikte ele alınmasını görüşmek üzere Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamed Al Sani’yi Başbakanlıkta ağırladığı belirtildi.

Açıklamada, “Katar ile İngiltere, Katar’ın önümüzdeki 5 yıl içinde fintech, sıfır emisyonlu araçlar, fen bilimleri ve siber güvenlik dahil İngiltere iktisadının kilit dallarına 10 milyar sterline kadar yatırım yapmasını sağlayacak Stratejik Yatırım Paydaşlığı imzaladı.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Kelam konusu yatırımın, İngiltere genelinde yeni sanayilerde yüksek kaliteli iş imkanları oluşturması beklentisine yer verilen açıklamada, Johnson ve Pir Temim’in, görüşmede ayrıyeten jeopolitik sıkıntıları de geniş kapsamlı ele aldıkları kaydedildi.

İki başkanın, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığını kınamakta birleştiğine işaret edilen açıklamada, başkanların İran’la ilgiler dahil bölgesel güvenlik mevzularını da görüştükleri söz edildi.

Açıklamada, Johnson ve Pir Temim’in, 2022 Dünya Kupası’nda güç tedarik zincirlerinin istikrarının güzelleştirilmesi ve güvenliğinin desteklenmesi için birlikte çalışma konusunda anlaştığına işaret edildi.

“Katar, İngiltere’nin bedelli ortağı”

Açıklamada, görüşlerine yer verilen İngiltere Başbakanı Johnson, şunları belirtti:

“Bugün Katarlı dostlarımızın 10 milyar sterline varan yeni yatırım duyurusu, İngiltere’nin parlak işlerine ve ileri teknoloji sanayisine yönelik bir öteki itimat oylamasıdır. Yeni İngiltere-Katar Stratejik Yatırım Paydaşlığı, ticaret ve yatırım yoluyla ekonomik büyüme vizyonumuzu gerçekleştirerek, ülke genelinde kilit kesimlerde kaliteli iş fırsatları yaratacak.”

Katar’ın, Pir Temim’in liderliğinde İngiltere’nin kıymetli ortağı olduğunu vurgulayan Johnson, “Rusya’nın Ukrayna’yı dehşetli işgalinin akabinde ekonomiyi canlandırmak, bölgesel istikrarı sağlamak ve güç güvenliğini artırmak dahil her iki ülke için de kıymetli olan hususlar hakkında varlıklı bir görüşme gerçekleştirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke ortasında güç iş birliği konusunda mutabakat zaptı imzalandı

Görüşme kapsamında, İngiltere İş, Güç ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng ile Katar Güç İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Saad bin Şeride el-Kabi de iki ülke ortasında güç iş birliği konusunda mutabakat zaptı imzaladı.

Katar Buyruğu Pir Temim, başşehir Londra’ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında, İngiltere veliaht Prensi Charles’la da bir ortaya geldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.