Borsa

Karsan’ın otonom elektrikli otobüsü Norveç’te toplu taşıma hizmeti vermeye başladı

Geleceğin teknolojilerini bugüne taşıyan ve öncü atılımları ile bölüme istikamet veren Karsan (IS:KARSN), Avrupa’da elektrikli toplu taşıma pazarındaki yenilikleriyle birincileri hayata geçirmeye devam ediyor. Planlanmış bir rota üzerinde şoförsüz olarak hareket edebilen düzey 4 Otonom teknolojisine sahip Otonom e-ATAK, gece yahut gündüz her türlü hava şartında 50 km/s süratle otonom sürüş gerçekleştirebiliyor. Bir otobüs şoförünün yaptığı, rota üzerindeki duraklara yanaşma, inme-binme süreçlerini yönetme, kavşak ve geçitlerle trafik ışıklarındaki sevk ve idareyi sağlama gibisi tüm süreçleri şoförsüz olarak gerçekleştiren Otonom e-ATAK Norveç’in Stavanger kentinde hizmet vermeye başladı. Stavanger kentinde Norveç Ulaştırma Bakanı Jon-Ivar Nygård, Karsan CEO’su Okan Baş, ADASTEC CEO’su Ali Ufuk Peker, Norveçli siyasetçiler, VY, Kolumbus, Applied Autonomy, Karsan ve ADASTEC firma yöneticilerinin iştirakiyle resmi kullanım için açılış merasimi gerçekleştirildi.

Karsan ve ADASTEC Avrupa’da bir birincisi gerçekleştirdi!

Karsan’ın e-Volution vizyonu ile geleceğe yönelik teknolojileri şimdiden geliştirmeye başladığını vurgulayan Karsan CEO’su Okan Baş, “Mobilitenin geleceğinde daima bir adım önde olma vizyonumuzla, Karsan olarak geliştirdiğimiz yenilikçi eserlerimizle ulaşımın geleceğine taraf veriyoruz. Michigan State Universitesi yerleşkesinde gerçek trafik şartlarında kullanılan şoförsüz aracımız Karsan Otonom e-ATAK, artık de bu proje ile şoförsüz halde Norveç’te toplu taşıma hizmetine başlıyor. Bu Avrupa’da bir birinci. Avrupa’da birinci defa kent içinde toplu taşıma hizmetinin şoförsüz elektrikli aracımız Karsan Otonom e-ATAK ile gerçekleştirilecek olmasından ötürü hayli mutluyuz” biçiminde konuştu.

“Yarının nakliyatında en önde yer alacağız”

Avrupa’da bir birinci olan bu projede Karsan’ın otonom e-ATAK modelinin teknoloji partneri olan ADASTEC’in CEO’su Ali Ufuk Peker, “Toplu taşımada ve akıllı kentlerin gelişiminde en yeni en gelişmiş teknolojiler ile donatılmış araçların hizmete sunulması misyonu ile çıktığımız seyahatin bugün etkin olarak kullanımda olmasından büyük gurur duyuyoruz. Norveç, mobilitenin en üst düzeyde geliştiği ülkelerden bir tanesi pozisyonunda. Bu manada araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı hızlandıracak ve yalnızca bu rotada değil, tüm ülke ve küresel olarak flowride.ai SAE Seviye-4 Otonom Sürüş Yazılım Platformu’muzu daha da geliştirecek bir iş birliğine imza atmaktan heyecan duyuyoruz. Bu yeni düzey 4 şoförsüz otobüsün bugün Norveç’te kullanımı, yarının nakliyatında en önde yer almamız ve geleceğin mobilitesine sağlayacağımız katkıları gösteren kıymetli kilometre taşını simgeliyor” dedi.

Özel sensörle donatılmış düzey 4 otonom teknoloji

Şoföre gereksinim duymadan etrafını algılayabilen Otonom e-Atak’ta aracın farklı yerlerinde konumlanan çok sayıda LiDAR sensör bulunuyor. Bununla birlikte, ön kısımda bulunan gelişmiş radar teknolojisi, RGB kameralarla yüksek çözünürlükte imaj sürece, termal kameralar sayesinde ekstra etraf güvenliği üzere birçok yenilikçi teknoloji de Otonom e-Atak’ın özellikleri ortasında yer alıyor. Tüm bu teknolojileri Düzey 4 Otonom olarak sunabilen Otonom e-Atak, planlanmış bir rota üzerinde şoförsüz olarak hareket edebiliyor. Gece yahut gündüz, her türlü hava şartında 50 km/s sürate otonom sürüşte çıkabilen araç, bir otobüs şoförünün yaptığı, rota üzerindeki duraklara yanaşma, inme-binme süreçlerini yönetme, kavşak ve geçitlerle trafik ışıklarındaki sevk ve idareyi sağlama gibisi tüm süreçleri şoförsüz olarak gerçekleştiriyor.

-iDeal Haber Merkezi-

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.