Kripto Para

“Kâr Satışları Olacak” Diyen Dev İddiacı Altın İçin Düzeyleri Verdi!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, gram altındaki son yükseliş ile birlikte pahalı metalde kırmızı çizgi olduğunu düşündüğü seviyeyi söyledi. İşte detaylar…

İslam Memiş’ten yeni altın varsayımı: Kısa vadeli kâr satışı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere daha evvel kimi altın kestirimleri tutan uzman isim İslam Memiş, yeni kritik kestirimlerini paylaştı. İslam Memiş, gram altın ve dolar için “kırmızı çizgi” dediği sayıları paylaştı. Memiş, “dikkat etmek gerek” diyerek yatırımcıları uyarırken “Piyasanın kırmızı çizgisi 16.4. Gramda 980.” sözlerini kullandı. Nisan ayında belirlemiş olduğu tepe düzeylere az kaldığını aktarırken bugünkü TCMB faiz kararına dikkat çekti.

Analist, gümüş ve altında kısa vadeli kâr satışlarının olabileceğini beklediğini söylerken, doların tehlikeli sularda olduğunu aktarıyor. Elinde dövizi olanın, parite süreci ile ons fiyatlardaki farkı fırsata çevirebileceğini aktarıyor. TL bazında da fırsat görülebileceğini, lakin parite süreci savunduğunu söylüyor. Memiş, altının ons fiyatı için tekrar satış yaşanabileceğini belirtirken 1.830 doların üzerindeki düzeylerin olumlu olacağını belirtti.

Piyasada son durum nedir?

Altın fiyatları Perşembe günü yatay seyretti ve artan Hazine getirileri, cazibesinin merkez bankasının faiz artırım rotasında kalacağını gösteren bir ABD FED siyaseti toplantısından dakikalar sonra bir ölçü geri gelmesinin akabinde bir ölçü geri geldi. Spot altın, 1.852 dolarda ABD altın vadeli süreçleri yüzde 0,3 artışla 1.852 dolara yükseldi. Altın Çarşamba günü, Fed toplantısından alınan notların, iktisadın performansı için değerli bir tehdit haline geldiği konusunda hemfikir oldukları enflasyonla uğraş için merkez bankasının Haziran ve Temmuz aylarında faiz oranlarını 50 baz puan artırmaya devam edeceğini belirtmesinin akabinde dolar kaynaklı kayıpların bir kısmını geri aldı.

Wall Street, Fed siyaset yapıcılarının bir resesyonu tetiklemeden enflasyonu dizginlemekle uğraşırken ABD iktisadının çok güçlü olduğunu oybirliğiyle hissettikleri gerçeğiyle yatırımcıların cesaretlenmesiyle yükseldi. Daha yüksek kısa vadeli ABD faiz oranları ve tahvil getirileri, hiçbir şey getirmeyen külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor. Dolar endeksi aşağı istikametli hareket ederek külçeyi öbür para ünitelerine sahip alıcılar için daha ucuz hale getirdi ve kayıpları sınırladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.