Borsa

Kamu ihalelerinde, “e-ihale” mecburiliği

Kamu İhale Kurumunun, Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ve Kamu İhale Genel Bildiriminde Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirisi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, ihalelerde elektronik ihale (e-ihale) formülünün kullanımı zarurî hale getirildi. 1 Ağustos’tan sonra, yaklaşık maliyeti Kamu İhale Kanunu’nun ilgili hususunda öngörülen eşik pahanın yarısına kadar olan mal ve hizmet alımlarında ve açık ihale adabı ile gerçekleştirilen ihalelerin e-ihale ile gerçekleştirilmesi gerekecek. 3 Ekim’den sonra tüm açık ihaleler ile Kanunun ilgili unsurları mucibince pazarlık adabı ile gerçekleştirilen ihaleler de e-ihale formülü ile yapılacak.

Bu zorunluluğun uygulanmasında ihalelerin ilan/duyuru tarihleri dikkate alınacak.

Ayrıyeten, hizmet alımı ihalelerinde kullanılan tip mukavele tasarısının “sözleşmeye terslik halleri, cezalar ve kontratın feshi” başlıklı unsurunda revizyon yapılarak, cezaların uygulanmasında oluşabilecek beklenen tereddütler giderildi.

Uygulanacak yaptırımların sadece mukavelede yer alması ve ihale dokümanının başka bileşenlerinde bu konuya ait düzenlemeye yer verilmemesi, yer verilmesi halinde ise mukaveledeki düzenlemelerin temel alınması sağlandı.

Kamu İhale Genel Bildirimi’nin ekinde yer alan ve çok düşük tekliflerin değerlendirilmesinde kullanılan tutanaklarda da değişikliğe gidildi. Bu kapsamda, çok düşük teklif açıklama ve kıymetlendirme süreçlerinde iyileştirmeler yapıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.