Borsa

JPMorgan: Resesyon kaygısı pay senedi piyasalarında çok fiyatlanıyor

Kolanovic’e nazaran resesyonu ABD ve Avrupa pay senetleri yüzde 70, yatırım yapılabilir nota sahip tahviller yüzde 30, yüksek getirili tahviller ise yüzde 20 civarında ihtimal olarak fiyatlıyor.

Kolanovic resesyon telaşı sonuçsuz kalırsa pay senetleri piyasalarının toparlanacağı görüşünü paylaştı. Uzman, “bizim görüşümüz hala gelecek 6-12 ay içerisinde resesyon ihtimalinin düşük olduğu tarafında.” yorumunu yaptı.

Ukrayna’daki savaş, Çin’deki koronavirüs kısıtlamaları ve daha şahin Fed ile resesyon ikazları son aylarda artıyor. Siyaset yapıcıların enflasyonu dizginlemek için attığı adımların ekonomiyi resesyona sürükleyeceği telaşları, bu sene ABD pay senedi piyasalarından yaklaşık 10 trilyon dolarlık çıkışa yol açtı.

Her ne kadar tüm dünyada iktisatların zayıfladığına dair sinyaller gelse de resesyona dair net ispatlar mevcut değil. İmalat ve hizmet kesimi aktiviteleri tepelerden gerilese de hala büyüme bölgesinde. Tüketiciler harcamaya devam ediyor, istihdam ve konut kesiminde tehlike alarmları çalmıyor.

JPMorgan’ın yanı sıra UBS de pay senedi piyasalarının resesyon tasasını çok fiyatlandırdığı görüşünde. Bankanın modeline nazaran pay senedi piyasaları ekonomik daralma ihtimalini yüzde 40 olarak fiyatlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.