Borsa

Johnson: Ukrayna’ya daha gelişmiş silahlar vermeliyiz

Boris Johnson, Rus ordusuyla çaba eden Ukrayna’ya daha fazla yardım davetinde bulundu. Johnson, Ukrayna’ya çok namlulu roket atar sistemleri de (ÇNRA) olmak üzere gayeleri daha uzak uzaklıklardan vurabilecek gelişmiş silah sistemleri verilmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Ukrayna’nın topraklarının bir kısmından vazgeçerek Rusya ile barış yapması gerektiği fikrine karşı çıkarak ülkeye daha fazla silah dayanağı verilmesi gerektiğini açıkladı.

Bloomberg TV’ye verdiği röportajda Ukrayna’nın Vladimir Putin ile barış masasına oturma ihtimaline değinen Johnson, “Bir timsah sol ayağınız yemek üzereyken onunla nasıl bir muahedeye varabilirsiniz? Bu adam büsbütün güvenilmez birisi” tabirlerini kullandı.

Rus birliklerinin Donbas bölgesinde ilerlemesiyle gayret eden Ukrayna bir müddettir ülkelere kendilerine ÇNRA sağlamaları daveti yapıyordu. Müttefik ülkeler bu talebe, Rusya ile daha direkt bir karşı karşıya gelme durumunu yaratabileceği nedeniyle temkinli yaklaşmışlardı.

ÇNRA’ların topçu birliklere karşı daha tesirli olduğu bilinse de bu silahların kullanılmasının, yolladığı roketlerin kazara ya da bilerek Rusya sonları içerisine düşme riskini ortaya çıkarabileceği bedellendiriliyor.

“ÇNRA’lar Ukrayna’nın yabanî Rus topçularına karşı kendilerini muhafazalarını sağlayacak ve dünyanın bu bahse ağırlaşması gerektiğini düşünüyorum” diyen Johnson, “Rus birlikleri Donbas bölgesinde yavaş ama korkarım ki net ilerlemeler kaydediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ukraynalı yetkililer savaş uzadıkça Rusya ile ülkenin doğu bölgesinde toprak vermeyi de içinde barındırabilecek bir barış muahedesi yapmak zorunda kalacakları bir duruma sürüklendiklerine dikkat çekiyorlar. Zelenskiy ise Johnson’a emsal formda Ukrayna’nın savaşı durdurmak için toprak vermesine karşı oldukları konusunda ısrarını sürdürüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.