Borsa

İTO/Avdagiç: İstanbul’a özel bir teşvik paketi hazırlanmalı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, Türkiye’nin bu yıl ulusal iştirak ve ferdi iştirak olmak üzere toplam 94 firma ile yerini aldığı Hannover Sanayi Fuarı’nda açıklamalar yaptı.

Dünyanın en büyük sanayi fuarı olan Hannover Messe, 2019’dan sonra iki yıl yalnızca online ortamda düzenlendikten sonra bu yıl yine fiziki iştirakle Almanya’nın Hannover kentinde başladı. Türkiye, mesken sahibi Almanya’dan sonra fuarın 4’üncü büyük yabancı iştirakçi ülkesi oldu.

Fuarın bu yıl dijitalleşme ve sürdürülebilirlik üzerine odaklandığını belirten Avdagiç, “Yarının sanayisini yaratalım sloganı fuarın savını gösteriyor. Sahiden de dijitalleşme ve sürdürülebilirlik, şirketleri ve sanayiyi dönüştürmek için anahtar pozisyonunda. Dijitalleşmiş, iklim-zararsız ve sürdürülebilir kıymet zinciri Türkiye’de de tüm işletmelerimizin değer vermesi gereken bir alan” dedi.

“İhracatı artırabilecek yegane altyapı İstanbul’da”

Avdagiç, İstanbul iş dünyasının Türkiye’nin ulusal hasılasının 3’te 1’ini, toplam vergi gelirlerinin yüzde 46’sını, toplam dış ticaretin yüzde 50’sini tek başına ürettiğine dikkate çekti. Türkiye’nin 500 milyar dolarlık ihracat maksadına ulaşabilmesinin lakin katma pahalı üretimin ihracat içindeki hissesinin arttırılması ile mümkün olacağını belirten Avdagiç, “Türkiye’nin yaptığı yüksek katma pahalı ihracatın yaklaşık yüzde 70’inin İstanbul’dan yapıldığını unutmamak gerek. İstanbul’un birebir vakitte Türkiye’nin en çok yatırım çeken kenti olduğunu, yatırım teşvik dokümanlarından İstanbul’un aldığı hissenin yüzde 14,3’e ulaşmış durumda olduğunu, 82 adet stratejik yatırımın 13’ün İstanbul’da bulunduğunu kaydetti.

Avdagiç, “İstanbul’u teşvik etmek, Türkiye’yi teşvik etmektir. İstanbul’daki sanayi tesislerinin teknoloji geliştirme, katma kıymet artırma, kapasite büyütme, yeşil mutabakata ahenk temalı yatırımlarının ağır biçimde desteklenmesi için ‘İstanbul’a özel bir teşvik paketi’ hazırlanması tarafında talebimiz var” sözlerini kullandı.

Avdagiç, “Dolayısıyla kısa ve orta vadede yüksek teknolojiye dayalı ihracatı artırabilecek yegane altyapı İstanbul’da. Türkiye’de yüksek katma pahalı üretime dönük yeni bir hub oluşturmak için en kritik faktörün insan kaynağı olduğu da unutulmamalı. Bu manada İstanbul Türkiye’nin en nitelikli insan kaynağına sahip şehir” dedi.

Halihazırda en gelişmiş bölge kategorisindeki 1’inci bölgede yer alan İstanbul’da teşvik edilen kesimlerin son derece hudutlu olduğunu belirten Avdagiç, şunları söyledi: “En son Ocak 2022’de açıklanan “İmalata Dayalı İthal İkamesi Takviye Programı’nda dahi tüm Türkiye kapsama dahil edilirken, sırf İstanbul kapsam dışında bırakıldı. İstanbul’da var olan ve ihracata büyük katkı sağlayan, katma pahası yüksek sanayi yatırımlarını teşvik sisteminin dışında bırakmak, var olan kaynakların kullanılamamasına, kapasitenin arttırılamamasına, teknolojik dönüşümün sekteye uğramasına sebebiyet veriyor. Münasebetiyle bizim talebimiz, İstanbul’da, iktisadın denkleminden endüstriyi çıkarmak yerine tersine, endüstrinin finansmanını güçlendirecek yenilikçi uygulamaların hayata geçirilmesi.”

“Üreten Türkiye beklentileri iyileştirecek”

Avdagiç, 2021’de 14 bin firmamızın birinci kere ihracat yaptığına da dikkati çekti. Şekib Avdagiç, şunları söyledi:

“Pandeminin birinci günlerinden itibaren Türkiye’nin lojistik imkanları ön plana çıkmıştı. Bu noktada avantajımızı devam ettiriyoruz. İhracatımız arttıkça endüstrimiz büyüyor, endüstrimiz büyüdükçe ihracatımız artıyor. Üç aylık ihracatımız 60,2 milyar dolar. Son iki ayda endüstrimizdeki büyüme yüzde 10,5. Kapasite kullanımı son 12 aylık periyotta yüzde 76-78 aralığında seyrediyor. Önümüzdeki süreçte dünyada ve Avrupa’da oluşabilecek bir resesyon, buradaki ivmelenmeyi kesintiye uğratabilir. Lakin her halükarda Türkiye’nin pandemi sürecindeki tedarikçi ülke kazanımlarını koruyacağını ve ibrenin daima üst istikametli olacağını düşünüyoruz” dedi.

Yaşadığımız enflasyonist baskıyı, üretim imkân ve kabiliyetlerini artıracak önlemlerle aşacağımızı belirten Avdagiç, “Üreten Türkiye tablosu para ve maliye siyasetlerinin tesirlerini artıracak, beklentileri güzelleştirecek, dalgalanmaları dindirecek ve fiyatlama davranışlarını yanlışsız tarafa sevk edecektir” dedi.

Avdagiç, burada iki ayaklı bir strateji izlememiz gerektiğini kaydetti. Avdagiç, şunları söyledi: “Birincisi, var olan kapasitemizi yeni yatırımlarla büyütmek. Çünkü kapasite kullanım oranlarında yüzde 80’lere yaklaştık. İkincisi ise üretimde ve ihracatta, ileri teknoloji eser kümelerinin hissesini süratle artırabilmeye odaklanmalıyız. Türkiye’nin cari açık yerine sürdürülebilir boyutta cari fazlaya ulaşabilmesi için ihracat kaleminde hem menzil, hem de eser bazında bir değişim yaşanmalı. Yakından tedarik sürecinin avantajını pandemi sürecinde deneyimledik. Önümüzdeki devirde artık çok daha uzak menzillere ulaşabilmeliyiz. Türkiye’nin 2022 yılı stratejisi de menzili ve eser gamını genişletme istikametinde olmalı. Bu doğrultuda atılacak her adım cari fazlalı büyüme devrine uzanan köprüye sağlam bir tuğla ekleyecektir.”

Hannover Messe Sanayi Fuarı 2 Haziran Perşembe gününe kadar açık kalacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.