Borsa

İstanbul’da yurt fiyatları yüzde 100 zamlandı

CEMRE PARILTI KARACA

2022-2023 eğitim yılı yurt fiyatları öğrencilerin cebini yakıyor. Yüksek kiraların akabinde erken rezervasyon yaptırmak isteyen öğrenciler yüzde 100 artırımlı yurt fiyatlarıyla karşılaşıyor. Yurt fiyatları İstanbul’da aylık en düşük 4.500 TL’den başlayıp 12.500 TL’ye kadar yükselirken, yurt işletmecileri ise yükselen enflasyon, güç ve işçi maliyetlerini işaret ederek yüzde 100 artırımın kâfi olmadığını ve hatta enflasyondan korunmak ismine kimi kalemlerde de kısıtlamaya gidebileceklerini söylüyor.

“Bir öğrencinin İstanbul’da aylık masrafı 6.500 TL’den başlıyor”

İstanbul aylık öğrenci abonman fiyatı 78 TL olarak alınıyor. Besin masrafları yaklaşık aylık 2 bin TL – 3 Bin TL, eğitim ve toplumsal aktiviteleri dahil edildiğinde bir öğrencinin İstanbul’da konaklama dahil aylık masrafı yaklaşık 7.500 TL’yi buluyor. Duruma nazaran bu oran daha da üst çıkabiliyor.

yurtlarfiyatlar.com’un Kurucusu Tuğrul ARSLAN 2 yıldır pandemi nedeniyle yurt işletmecilerinin çok sıkıntı vakitler geçirdiğini ve hatta bölümde kapanmaların da arttığını söyledi. Arslan, yurt işletmecilerinin enflasyondan korunmak ismine 2022-2023 dönem fiyatlarını bilhassa açıklamadıklarını, Nisan ayında verilen fiyatların bile yüzde 40-50 artırımlı olduğunu söyledi.

“Yüzde 100’lük artırım bile yurt maliyetlerini karşılayacak durumda değil”

Haziran ayı itibariyle yurt fiyatlarında yüzde yüz oranında artırım yaşanacağını söyleyen Tuğrul Arslan, “Yurtların sarfiyatları enflasyonla bir arada tıpkı oranda artmış vaziyette. Bilhassa kira oranlarında yüzde 100’den fazla artış var. Buna işçi sarfiyatları, güç, besin, lojistik ve paklık maliyetlerini de eklersek aslında yüzde 100’lük artırım bile yurt maliyetlerini karşılayacak durumda değil” dedi.

“Yurtlar hizmetlerinde kimi kısıtlamalara gidebilir”

Yurtların maliyet artışı nedeniyle kimi hizmetlerinde kısıtlamaya gidebileceklerini söyleyen Tuğrul Arslan “bazı yurtlar bu uygulamaya başvurmuyor fakat geneli bir kadro hizmetlerde kısıtlamaya gidebilir. Örnek vermek gerekirse; ortak alandaki su sebilleri, tuvalet kağıdı, selpak, açık büfe kahvaltı yerine standart olağan kahvaltı, akşam yemeği veren yurtlar akşam yemeklerini iptal edebilir, nevresim yıkama imkanı vardı fakat orada da kuru temizleme maliyetleri arttığı için iptal olabilir ve son olarak servis sayılarında azalma ve aşikâr servislerin kaldırılması üzere opsiyonlar gündemde” açıklamalarında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.