Borsa

İngiltere’de gerçek fiyatlar geriliyor

İngiltere’de maaşlardaki artış enflasyona ayak uyduramıyor. Sayılar, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) kilit faiz oranını ne kadar artırabileceğine dair soruları gündeme getiriyor

Resmi sayılara nazaran, maaşlardaki artış enflasyon oranının daha da gerisinde kaldığı için Birleşik Krallık’taki geçinme maliyeti üzerindeki baskı Mart ayında ağırlaştı.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi Salı günü yaptığı açıklamada, enflasyondan arındırılmış sayılara nazaran, ikramiyeler hariç ortalama yararların bir evvelki yıla nazaran yüzde 1,9 düştüğünü ve 2013’ten bu yana en büyük düşüşü kaydettiğini belirtti.

İkramiyeler hariç fiyatlar birinci çeyrekte yüzde 4,2 artarak pandemiden evvelki on yıldaki yüzde 2,1 ortalamasını ikiye katladı. Buna rağmen enflasyonun yılsonuna kadar yüzde 10’u aşma yolunda ilerlemesi ve hükümetin vergileri artırması ile tüketiciler gerçek harcanabilir gelirlerinde neredeyse eşi görülmemiş bir düşüşle karşı karşıya kaldı.

#habericireklam#300×250#300#right

İktisat sakinliğe sürüklenebilir

Birtakım analistler, bu durumun ülke iktisadını sakinliğe sürükleyebileceğini ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz oranlarını ne kadar artıracağına dair soruları gündeme getirebileceğini söylüyor.

İşsizlik oranları birinci çeyrekte 1974’den beri en düşük düzey olan yüzde 3,7 ‘ye geriledi ve iş ilanları rekor düzeylere yükselmeye devam ediyor. Pandemi sırasında iş gücünden ayrılan yüz binlerce insan geri dönmeyi tercih etmediği için patronlar personel bulmakta zorlanıyor.

Patronlar, geçen ay maaş bordrolarına 121.000 kişi ekleyerek iddianın iki katından fazla üstüne çıktı. Birinci sefer, işsiz olarak listelenen insanlardan daha fazla boş iş açığı vardı. BoE, patronların talepteki keskin yavaşlamaya reaksiyon vermesiyle işsiz sayısının yılsonunda artmaya başlamasını bekliyor.

Kalıcı enflasyon kaygısı maaş taleplerini tetikleyebilir

Siyaset yapıcılar, enflasyonu yüzde 2 gayesine geri getirmek için faiz oranlarını yükseltiyor. Uzmanlar çalışanların yüksek enflasyonun kalıcı olduğuna inanmaları durumunda fiyat artış taleplerinin iktisadın geneline yayılmasından ve sonrasında bir maaş-fiyat sarmalını tetiklemesinden telaş ediyorlar.

Fakat varsayımlar, borçlanma maliyetlerinin ne kadar artacağı konusunda ikiye bölünmüş durumda. BoE, gösterge oranını yüzde 1’e çekmek için bu ay arka arda dördüncü bir artış sağladı ve para piyasaları bir yıl içinde neredeyse yüzde 2,5 oranında fiyatlanıyor. Buna rağmen ekonomistlerin geneli, mevcut artış siyasetine orta verilmeden evvel yaz boyunca yalnızca iki kere 25 baz puanlık artış bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.