Kripto Para

IMF Lideri: “Terra olayından dolayı kripto paralardan kaçınmak hakikat değil”

Investing.com – IMF Lideri Kristalina Georgieva, dün Dünya İktisat Forumu’nun yıllık toplantısında Terra çöküşünü yorumladı ve bu olaydan ötürü yatırımcıların kripto paralardan kaçınmalarını yanlışsız bulmadığını söyledi. 

IMF Lideri, yatırımcıların dolar üzere prestiji paralarla takviyeli sabit kripto varlıklarla TerraUSD (UST) üzere kripto varlıkları tıpkı kefeye koymaması gerektiğini düşünüyor. Dünya İktisat Forumu’nun yıllık toplantısında kripto paralara değinen Georgieva, kripto ekosisteminin ehemmiyetine değinerek katiyen göz arkası edilmemesi gerektiğini savundu. Kripto paraların, daha süratli hizmet, daha düşük maliyet ve finans sistemine daha fazla iştirak sağladığına vurgu yapan IMF Lideri, yalnızca elma ile armutu karıştırmamak gerektiğini söyledi.

IMF Lideri kripto düzenlemeleri haricinde eğitime de dikkat çekti

Kristalina Georgieva, kripto paralar hakkında olumlu görüşlerini sunarken her yatırım eserinin beraberinde riskle geldiğini kripto paraların da muhakkak seviyelerde riskler içerdiğini kabul etti. Öteki yandan IMF Lideri, yatırımcıları mevcut risklerden azami derecede korumak için gerekli eğitimi sağlamanın ülke otoritelerinin sorumluluğunda olduğuna inandığını lisana getirdi.

Georgieva, ne kadar az destekliyse çökme riski o kadar yüksek olur diyerek algoritmik sabit kripto paraların oluşturduğu risklere de dikkat çekti. Bunun yanında bu tıp kripto paraların sabitliğini sağlamanın tek yolunun gerçek varlıklarla teğe bir desteklenmesi olduğunu kabul etti. 

IMF Lideri, gerçek varlıklarla desteklenmeyen ve yüzde 20 üzere bir getiri kelamı verilen bir yatırım eserin isminin yalnızca piramit olacağını ve sonunda çökmeye mahkum olacağını söz etti.

IMF’nin en üst yetkilisi tarafından kripto paralar için olumlu kabul edilebilecek bu görüşleri, hafta sonunda Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde‘ın kripto paraları bedelsiz gördüğü yorumunun akabinde geliyor.

ECB Lideri kripto paraları kıymetsiz olarak yorumladı

ECB Lideri, kripto varlıkların bir destek varlığa sahip olmamasından ötürü kıymeti olmadığını düşünüyor. Christine Lagarde, ECB’nin üzerinde çalıştığı dijital euro projesini farklı tutarak verdiği demeçte dijital euro’nun kripto paralardan farklı olarak euro ile garanti altına alınacağını kelamlarına ekledi.

Dünya gündeminde kalmaya devam eden Terra ekosisteminin çöküşü, kripto para piyasalarının baskı altında kalmasına neden olarak piyasaların alıcı hacminde bir düşüşe yol açtı. Şimdiki duruma nazaran Bitcoin 30.000 dolar bandında, Ethereum ise 2.000 dolarlık ruhsal düzeyinde kalmakta zorluk yaşıyor. Kripto para piyasa pahası, Nisan başındaki 2 trilyon dolar bedelinden yaklaşık 750 milyar dolar çıkış görerek bugün 1,25 trilyon dolar düzeyinde devam ediyor. 

Muharrir: Günay Caymaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.