Kripto Para

“İlginç Bir Yıl Olacak” Fon Yöneticisi, Altın Tahminlerini Paylaştı!

Çoğu yatırımcı, altın fiyatının 2021’deki yaklaşık %4’lük düşüşünden dolayı hayal kırıklığına uğrarken, bir fon yöneticisi yatırımcıların değerli metalin fiyat hareketine daha pozitif bir perspektiften bakmaları gerektiğini söylüyor. VanEck’in altın stratejisi portföy yöneticisi Joe Foster’ın piyasa değerlendirmelerini ve tahminlerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Joe Foster: Piyasalar Fed’e körü körüne inanıyor gibi görünüyor”

Portföy yöneticisi Joe Foster, en son altın piyasası raporunda, altının geçen yılki performansının hayal kırıklığı yaratmasına rağmen, 1.800 dolar civarında yeni bir daha yüksek taban elde etmeyi başardığını belirtiyor. Portföy yöneticisi, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Pandeminin getirdiği birçok belirsizlik ve risk ile birlikte radikal maliye ve para politikaları, yatırımcılar güvenlik arayışındayken altını yeni zirvelere çıkardı. Mart 2020’deki pandemi çöküşünden bu yana altın, ortalama 1.817 dolar seviyelerinde işlem gördü.

Joe Foster, geçen ay yıllık %7’lik artış gösteren enflasyonun altın için olumlu bir ortam oluşturması gerektiğini söylüyor ve kıymetli metalin geçen yıl önemli bir ters rüzgarla karşılaştığına dikkat çekiyor. Joe Foster, artan enflasyonun, Federal Rezerv’in artan şahin söylemiyle karşılandığını kaydediyor ve şu yorumu yapıyor:

Fed’in enflasyona tepkisinin çok az gecikmiş olabileceğine inanırken, piyasalar Fed’in ekonomiyi yönetme yeteneğine körü körüne inanıyor gibi görünüyor.

“Enflasyonist dönemlerde, altın ikinci yarıda daha iyi performans sergiledi”

Aynı zamanda altın, ABD dolarındaki artan ivme, hisse senedi piyasalarında rekor artışlar ve kripto para birimleri için şiddetli iştahla mücadele ediyor. Joe Foster, bu durumu şu şekilde ifade ediyor:

Bir çılgınlıkta, çoğu yatırımcı risk duygusundan yoksundur ve güvenli bir liman varlığı satın almak için hiçbir neden görmez.

Portföy yöneticisi, altının enflasyon karşısında toparlanmakta zorlanmasına rağmen, değerli metalin emtia sektörünün geri kalanına yetişmesi için hala bol zamanı olduğunu da sözlerine ekliyor:

Son 50 yılda sadece iki enflasyonist dönem daha yaşandı. Birincisi yetmişlerde, ikincisi 2003’ten 2008’e kadardı. Bu enflasyonist dönemlerin her birinde, altın, emtiaların ilk yarısında düşük performans gösterirken, ikinci yarıda daha iyi performans sergiledi. Görünüşe göre piyasalar, inatçı olduğu kanıtlanana kadar enflasyonu veya altını ciddiye almıyor.

Joe Foster’a göre, altın için 2022 ilginç bir yıl olacak

Portföy yöneticisi, yükselen ev fiyatları ve artan kiraların, sıkılaşan bir işgücü piyasasında emek için rekabet eden şirketlerin, artan gıda fiyatları ve hükümetin pandemi harcama önlemlerinden iyi para kazanan tüketicilerin tümünün, tüketici fiyatları baskısını artırmaya devam edecek faktörler olduğunu söylüyor.

Ancak, Federal Rezerv para politikasının altın fiyatlarını yönlendirecek en önemli faktör olmaya devam ettiğini kaydediyor. Şu anda piyasalar Fed’in bu yıl para politikasını sıkılaştırmasını bekliyor. Piyasalar, ilki Mart ayında olmak üzere bu yıl dört faiz artırımı potansiyeli görüyor. ABD merkez bankasının yıl sonundan önce bilançosunu azaltacağına dair beklentiler de artıyor. Joe Foster, bu beklentilerin bazılarının biraz fazla agresif olabileceğini belirtiyor:

Fed’in çok uzun süre çok rahat kaldığı bir geçmişi var. Bu, teknoloji ve konut balonları patlarken ekonominin başını belaya soktu. Bu sefer her şeyden bir balonumuz ve enflasyonumuz var.

UBS, 1999, 2004 ve 2015’te her döngünün son üç başlangıç ​​faiz artırımının her birinden önceki ve sonraki altı aydaki altının performansını inceledi. Banka, her ilk artıştan önceki altı ayda altının %5 ila %10 arasında düştüğünü, ayrıca her ilk artışı takip eden altı ay boyunca altının %10 ile %20 arasında değer kazandığını buldu. Banka’nın bulgularına değinen Joe Foster, şu çıkarımda bulunuyor:

Belki de altının 2021’deki zayıf performansı, normaldir ve faiz artışı öncesi davranışıdır. 2022 ilginç bir yıl olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.