Alt Coinler

İkinci LUNA Olayı Mı? Bu Altcoin Üzücü Çöktü!

Bir merkeziyetsiz finans (DeFi) altcoin projesi olan DFI.Money (YFII), rug pull savlarının yol açtığı büyük bir çöküş yaşadı. Çöküşün akabinde yatırımcılar, DFII’ın“yeni LUNA olayı” olup olmadığını kestirmeye çalışıyor. İşte detaylar…

Altcoin YFII için kaygılar büyüyor

DFI.Money projesinin YFII tokenının maliyeti, bir dizi incelemenin akabinde rug pull suçlamalarının öne çıkmasının çabucak akabinde 25 Mayıs öğlen saatlerinde ansızın keskin bir formda düştü. 25 Mayıs sabahı, büyük borsalardaki YFII tokeninin maliyeti ansızın düştü ve yalnızca 15 dakikada 1.212 dolardan 320 dolara geriledi, yani bedelinin neredeyse yüzde 70’ini kaybetti.  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, süreç hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in DFI’ı Binance USD (BUSD) çifti ile süreçten kaldıracağını duyurması, kripto paraya bir darbe vurmuştu.

YFII’nin maliyetinin neden bu kadar dramatik bir halde düştüğü açık değil, lakin bu etaptaki teorilerin birden fazla, DFI Money’deki ilerleme gücünün darbe aldığı gerçeğinden kaynaklanıyor. Altcoin’e yönelik tartışmanın nedeni, DFI.Money’nin bariz bir ilerleme göstermediği gerçeği olduğu düşünülüyor, teşebbüsün bağlantı kanalları, tokenin düşüşünden bağımsız olarak şimdiye kadar “sessiz” kaldı.

YFII, tekrar toparlanmış üzere görünüyor

Yazım sırasında YFII, tekrar 720 dolar düzeylerine yükselmiş gözüküyor, lakin son 24 saatte yüzde 38’lik bir düşüş sergiliyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Terra (LUNA) ekosistemi, projenin UST isimli algoritmik stablecoin’inin çöküş yaşamasının akabinde gerilemişti. Bu durum piyasaya şok dalgaları yollarken birçok yatırımcının kayıp yaşamasına neden oldu.

DFI.Money, tanınan merkezi olmayan finans (DeFi) toplayıcı platformu yearn.finance’ın (YFI) bir fork’udur. Temmuz 2020’de başlatılan, YIP-8 isimli bir güncelleme planında önerilen değişikliklere bağlı kalırken DeFi yatırımcıları için getirileri optimize etmeyi amaçlıyor. Projenin kendi açıklamasına nazaran “Protokol değişikliklerine ek olarak, DFI.MONEY ayrıyeten, Vault üzere yeni eserler de piyasaya sürdü. DFI.MONEY’in lokal tokenı, likidite sağlayıcılarının ağ etkileşimlerine nazaran kazandığı sabit bir tedarik tokenı olan YFII’dir”.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.