Borsa

IIF/Tiftik: Kamu kesimi ve finans dışı kurum borçlanması huzursuz edici

Global borçlanma suratındaki artışın devam ettiğini belirten Memleketler arası Finans Enstitüsü (IIF) Araştırma Yöneticisi Emre Tiftik, global olarak birinci çeyrekte 3,3 trilyon dolar civanda olduğunu söyledi. Bloomberg HT yayınına katılan Tiftik, global borçlanma ve Türkiye’deki borçlanmaya ait değerlendirmelerde bulundu.

Şuanki borçlanma düzeyinin 305 trilyon dolar civarında olduğunu belirten Tiftik, global borçlanma artış suratının devam ettiğini söyledi.

Tiftik, Türkiye açısına ait iki noktaya dikkat çekerek, birinci aylarda kamu borçlanmasında yavaşlama görüldüğünü lakin bunun isteyerek değil, yüksek faizler ve borçlanma maliyeti nedeniyle bekletildiğini lisana getirdi. Türkiye’de hane halkı borçlanmasının düşmeyi devam ettiğini ve bunun olumlu bir nokta olduğunu belirten Teftik, “Kamu dalı ve finans dışı firmaların borçlanmalarında artış devam ediyor. Daha evvelki yıllara nazaran, yıllara nazaran düşük lakin sürüyor. Dolar bazındaki bu borçlanma tedirginlik verici boyutta.” sözlerini kullandı.

Global olarak tehlikeli boyutta

Hane halkı borçlanmasının global boyutta yüksek düzeyde olduğu için tehilikeli göründüğünü belirten Tiftik, borçlana gereksinimimin faizlerin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda olmasının kaygı verici olduğunu lisana getirdi.

Tiftik, dünyanın her yerinde yüksek bir enflasyon olduğunu, merkez bankalarının da faizleri yükselttiği bir periyotta borçlanma muhtaçlığı olması önemli bir sorun olduğunu söyledi.

Global olarak Çin ve ABD kaynaklı bir borçlanmadan kelam edileceğini belirten Tiftik, “Yavaşlayan bir Çin var ve bu yavaşlama borçlanma ile destekleniyor. Borçlanma dolar bazında artıyor. Çin dışında gelişmekte olan ülkelerin bir kısmı petrol ve öbür gelirleri olduğu için borçlanmaya gereksinim duymuyor.

Bir kısım borçlanma muhtaçlığı yüksek olan Afrika ülkeleri maliyeti ne olursa olsun erişim bulduğunda borçlanacak fakat kredi bulamıyor. Bunlar tehlikeli bir durumda. İkinci kümede Suudi Arabistan üzere petrol geliri olan borçlanma ihtiyacı olmayan ülkeler kelam konusu. Üçüncü kümede ise ikisin ortasında yer alan Türkiye, Mısır ve Brezilya üzere borçlanma ihtiyaçları had safhada, lakin maliyetlerde nedeniyle borçlanmayı erteleyen ülkeler var.” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.