Borsa

IFO endeksi olumlu tarafta şaşırtırken Avrupa’da borsalar yükseldi

Müellif – Peter Nurse

Investing.com – Pazartesi günü Avrupa borsaları yükseldi. Enflasyon ve artan faiz oranlarıyla ilgili telaşlar global ekonomik görünüme baskı yapmasına karşın Almanya’nın işletme hissiyatındaki gelişme piyasaları destekledi.

DAX %1 artarken CAC 40 %0,4 ve FTSE 100 %0,9 artış yaşadı.

Cuma günü bölgesel endeksler sayesinde yaşanan artışların akabinde Çin’in faiz indiriminin de yardımıyla hafta optimist bir hissiyatla başladı. İndirim atılımı, Pekin’deki yetkililerin ekonomiyi destekleme niyetini gösterdi.

Pazartesi günü hissiyatı destekleyen öteki etken, Almanya’nın Mayıs ayı IFO endeksi oldu. Nisan ayında 91,9 olan endeks 93,0 puana revize edildi. Artan girdi maliyetleri hissiyat için baskı oluşturduğundan endekste düşüş bekleniyordu.

Bununla birlikte Ukrayna’daki savaşın tesiriyle artan enflasyon baskıları, merkez bankalarının, bilhassa de Fed’in sıkılaştırma atılımları ve yavaşlayan iktisat büyüme telaşlarından oluşan büyük bir belirsizlik yumağı var.

İlgi bir yandan da bu hafta Davos’ta başlayacak olan Dünya İktisat Forumu’nda olacak.

Kurumsal dalda Kingfisher (LON:KGF) %3,1 paha kazandı. Konut geliştirme şirketi, daha da artan enflasyon risklerinin İngiliz tüketicileri meskenlerini yenilemekten caydırabilme muhtemelliğine karşın kâr maksadını yineledi.

Moonpig (LON:MOONM), orta vadede marjlarını artırabilecek Smartbox Group’u satın almayı düşündüğünü açıkladıktan sonra %12 artış yaşadı.

Deutsche Euroshop (ETR:DEQGn), bir konsorsiyumun kendisini satın almak için 1,4 milyar euro (1,49 milyar dolar) teklif etmesinin akabinde %40’ın üzerinde paha kazandı.

Pazartesi günü petrol fiyatları yükseldi. Şanghay’ın, iki aylık bir karantinanın akabinde Haziran’dan itibaren yine açılmaya hazırlanması ile talepte artış beklentileri fiyatları destekledi.

Çin’de bilhassa de ticaret merkezi Şanghay’daki karantinalar, endüstriyel üretime darbe vurarak ülkenin yakıt talebine ziyan verdi.

Bununla birlikte ABD’deki yakıt talebi ağır seyahat periyodunda artacaktır. Bu devir Mayıs sonunda Anma Günü ile başlayıp Eylül’de Personel Bayramı ile biter.

WTI %1 artışla 111,38 dolar olurken Brent %1,1 yükselerek 111,23 dolardan süreç gördü.

Son olarak altın vadeli süreçleri %0,8 artarak 1.855,92 dolar olurken EUR/USD %0,5 yükselişle 1,0614’ten alıcı buldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.