Borsa

“Hindistan’ın çelik adımı fiyatları dengeler”

Hindistan’ın hafta sonu, iç piyasada oluşan fiyatlardaki artışı engellemek için çelik ihracatına yüzde 15 vergi uygulayacağını duyurması dikkatleri çelik bölümüne çevirdi. Bloomberg HT yayına katılan TEB Yatırım Araştırma Yöneticisi Fazilet Kaylı mevzuya ilişin değerlendirmelerde bulundu.

“Hindistan’ın bu adımının Avrupa pazarında istikrarları çok fazla değişir mi?” sorusuna, bayram sonrasında, sert düşüşler görüldüğünü hatırlatan Kaylı, “Çin kapandığı için talep azaldı. Talebin soğuduğu bu periyotta bir de Rusya – Ukrayna savaşı ile de Rusya eserleri Asya yöneldi.” diye konuştu.

Bu ortamda Hindistan’ın, maliyetleri yapan bir noktaya getirmeye çalıştığını aktaran Kaylı, “Hindistan, en büyük ikinci çelik üreticisi olmasına rağmen, ihracat pazarında hem kotalara maruz kalıyor hem de lojistik olarak uzak olduğu için değerli bir aktivite gösteremiyordu. Hindistan geçen yıl 13,5 milyon tonluk ihracat gerçekleştirdi. Bizim ihracatımız 20 milyon ton. Kapasite olarak Hindistan’dan geride olsak bile ihracat pazarlarında onlardan daha güzel noktadayız.” tabirlerini kullandı.

“900 doları konuşuyoruz”

Hala çelik fiyatlarda önemli bir gerilemeden kelam edilebileceğini belirten Kaylı, “Bin dolardan bin 350 dolara giden çelikte, şu an 900 dolarları konuşuyoruz. Bu adımın fiyatları dengeleyebileceğini düşünüyoruz. Çok büyük bir üst hareket değil de bir ölçü dengeleme” dedi.

Kaylı, Türkiye açısından Çin’in ihracata yönelip yönelmeyeceği, Rusya eserlerinin Asya pazarında bulunur olup olmayacağının Türkiye açısından daha değerli parametreler olduğunu da kelamlarına ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.