Alt Coinler

Hindistan’dan faiz artışı sinyali

8 yılın en yüksek enflasyonu ile uğraş eden Hindistan’da, Merkez Bankası Lideri’nden faiz artışı sinyali geldi.

Hindistan Merkez Bankası Lideri Shaktikanta Das, bankanın gelecek birkaç toplantıda faiz artırmayı istediğini belirtti. Das, faiz artışının yüzde 5,15’i aşmasının çok kesin olmadığını da söyledi.

Birkaç yıl içinde likidite şartlarının olağanlaşacağını belirten Das, burada olağanlaşmanın büyüme-enflasyon ilgisine bağlı olduğunu belirtti.

Hindistan’da enflasyon, merkez bankasının artan fiyatları dizginleme ve ekonomik toparlanmayı muhafaza uğraşlarına yeni bir darbe vurarak arka arda yedinci ayında da yükselerek 2014 Mayıs ayından bu yana en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

Merkezi İstatistik Bürosu’ndan yapılan açıklamada enflasyonun Nisan ayında yüzde 7,79’a yükseldiği belirtildi. Bloomberg’ün ekonomistlerle yaptığı anketinde medyan beklenti yüzde 7,42 olarak gerçekleşmişti.

Ülkede enflasyonun dört aydır merkez bankasının maksat düzeyi olan yüzde 2-6 aralığının üstünde gelmesi geçen ay sürpriz bir faiz artışı kararına neden olmuştu. Merkez Bankası Lideri Shaktikanta Das geçtiğimiz aydan beri artan fiyatları dizginlemenin büyümeyi desteklemekten daha kıymetli bir öncelik olduğunun altını çiziyor.

Rupiye müdahale

Hindistan Merkez Bankası para ünitesi rupiyi desteklemek için Döviz piyasasında olacağını açıklamıştı.

Bloomberg’e konuşan mevzuya yakın bir kaynak, Hindistan Merkez Bankası’nın rupiyi, rekor düşük düzeye gerilemesinin akabinde savunmak için döviz piyasasına müdahale ettiğini söyledi.

Kaynak Hindistan Merkez Bankası’nın önemli ölçüde döviz rezervi bulunduğunu ve maliyeti ne olursa olsun para ünitesini savunmaya hazır olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.