Kripto Para

Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Tarihleri ve Gelişmeleri Not Edin!

Düşen ABD Hazine tahvil faizleri ve doları çevreleyen azalmayan satış baskısı, altının üst üste ikinci haftayı müspet bölgede kapatmasına yardımcı oldu. Piyasa analisti Eren Sengezer’e nazaran, odak noktası ABD Mayıs ayı istihdam raporuna kayarken, teknik görünüm altın fiyatları için 1.840 dolar takviye olarak kaldığı sürece sarı metalin yükselmeye devam edeceğini gösteriyor.

Geçen hafta altın fiyatları için kıymetli hangi gelişmeler yaşandı?

Altın, yeni haftaya sakin bir formda başladı fakat Pazartesi günü, doların ana rakipleri karşısında zayıflamaya devam etmesiyle günlük karlar kaydetmeyi başardı. ABD’den gelen hayal kırıklığı yaratan makroekonomik bilgiler ortasında risk hassaslığına yönelik olumsuz eğilim, ABD Hazine tahvil faizlerinin Salı günü düşmesine neden oldu ve altının yaklaşık iki haftanın en yüksek düzeyine 1.870 dolara çıkmasına müsaade verdi.

ABD’de S&P Global Bileşik PMI, Nisan’daki 56’dan Mayıs’ta 53,8’e düşerek, özel bölümün ticari faaliyetlerinde büyüme ivmesi kaybettiğini ortaya koydu. Bilgi de 55,5 olan piyasa beklentisinin altında kaldı. S&P Küresel Market Intelligence Baş Ekonomisti Chris Williamson, PMI anketi hakkında yorumda bulunarak, “şirketler, ömür maliyeti, yüksek faiz oranları ve daha geniş bir ekonomik yavaşlama ile ilgili telaşlardan ötürü talebin baskı altında olduğunu bildiriyor” dedi. Ayrıyeten ABD Sayım Ofisi, Yeni Konut Satışlarının Nisan ayında aylık bazda %16,6 daralarak mevcut finansman şartlarının konut piyasasına olumsuz tesirini yansıttığını bildirdi.

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere Çarşamba günü, FOMC’nin Mayıs toplantı tutanakları, birden fazla siyaset yapıcının önümüzdeki iki toplantıda 50 baz puanlık iki faiz artırımının daha uygun olacağı konusunda anlaştığını ve enflasyon risklerinin üste hakikat yöneldiğiğini kaydetti. Yayın, Fed’in bilanço küçültme planıyla ilgili olarak, bir dizi iştirakçinin, ikinci çeşit devam ederken ipoteğe dayalı menkul değerlerin satışını düşünmeleri gerektiğini düşündüklerini gösterdi. Fed’in şahin tonu, doların talep bulmasına yardım ederek, altının haftanın ikinci yarısında geri çekilmesine neden oldu.

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvili faizinin Cuma günü %2,7’ye düşmesiyle altın fiyatları yine ivme kazandı ve 1.860 dolar alanına tırmandı. Ayrıyeten analist Eren Sengezer, 200 günlük SMA’nın, aşağı taraflı düzeltmenin akabinde bozulmadan kaldığını ve alıcıların altının fiyat hareketinin denetimini elinde tutmasına müsaade verdiğini kaydediyor.

Hafta sonu öncesinde, ABD Ekonomik Tahlil Ofisi Ferdî Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi’nin Mart ayındaki %6,6’dan Nisan ayında yıllık bazda %6,3’e düştüğünü bildirdi. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan yıllık Çekirdek PCE Fiyat Endeksi ise, beklentiler doğrultusunda %4,9’a geriledi.

Gelecek haftanın gündeminde altını etkileyecek neler var?

NBS İmalat PMI ve İmalat Dışı PMI dataları Salı günü Çin iktisadında açıklanacak. Bu dataların her ikisinin de Nisan ayındaki kıymetli düşüşün akabinde Mayıs ayında toparlanması bekleniyor. Analiste nazaran, PMI datalarının piyasa beklentilerinin altında kalması ve yatırımcılara Çin’deki koronavirüs ile ilgili kısıtlamaların olumsuz tesirini hatırlatması durumunda, altının irtifa kaybetmesi ve bunun zıddı de mümkün.

Ayrıyeten Eurostat, euro bölgesi için HICP enflasyon datalarını yayınlayacak. Birkaç ECB siyaset yapıcısı geçen hafta, Temmuz ayında yapılacak siyaset toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artırımının masada olmayacağını söyledi. Analist, yatırımcıların, sıcak enflasyon bilgileri üzerine çift doz ECB faiz artırımı fiyatlandırmaya başlaması durumunda, doların zayıflamaya devam edebileceğini belirtiyor.

Çarşamba günü, ABD’den ISM İmalat PMI, ABD’de mümkün bir sakinlik konusunda giderek daha fazla tasa duyan piyasa iştirakçileri tarafından yakından izlenecek. Analiste nazaran bu bilgiler, imalat dalındaki ticari faaliyetin Mayıs ayında güçlü bir süratte genişlemeye devam ettiğini gösterirse, dolar bir toparlanma başlatabilir ve altının yükselişini sınırlayabilir.

ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi, Mayıs ayı istihdam raporunu Cuma günü yayınlayacak. Tarım Dışı İstihdam Bordrolarının (NFP) Nisan ayındaki 428.000’lik artışın akabinde 310.000 artması bekleniyor. Analist, NFP verisi her iki tarafta de büyük bir sürpriz sunmuyorsa, raporun fiyat enflasyonu bileşeninin piyasa hareketini etkileyebileceğini kaydediyor.

Ortalama Saatlik Çıkarların Mayıs ayında yıllık bazda %5,6 artması bekleniyor. Güçlü fiyat enflasyonu, tüketici enflasyonunun beklenenden daha uzun mühlet yüksek kalmasına neden olabilecek ve yatırımcılara Fed’in siyasetini agresif bir halde sıkılaştırmaya istekli olduğunu hatırlatabilecek bir faktör olarak görülebilir. Analist, bu senaryoda, altının, ABD Tahvil getirilerindeki toparlanmanın ortasında güneye dönebileceğini söylüyor.

Ayrıyeten analist, Aralık ayında başlayan yükseliş trendinin %23,6 Fibonacci düzeltmesi olan %2,7, 10 yıllık ABD T-bonosu faizi için kıymetli bir teknik düzey olarak hizalandığını belirtiyor. Analiste nazaran, bu dayanak başarısız olursa, ABD getirilerinde keskin bir düşüş, altın rallisinin kapısını açabilir.

Altın fiyatları teknik görünümü ve altın his anketi

Piyasa analisti Eren Sengezer, altının haftayı 200 günlük SMA’nın ve Fibonacci’nin son düşüş trendinin %23,6 geri çekilmesinin üzerinde kapattığını ve satıcıların kenarda kalmaya devam ettiğini gösterdiğini belirtiyor ve tahlillerine aşağıdaki halde devam ediyor.

Artan tarafta, 1,870 dolar (Fibonacci %38,2 geri çekilme) bir sonraki direnç olarak hizalanıyor. Altının bu düzeyin üzerine çıkması ve bunu dayanak olarak kullanmaya başlaması durumunda, 1.890 dolar (100 günlük SMA ve Fibonacci %50 düzeltme) ve sonrasında 1.900 dolar (psikolojik düzey, 50 günlük SMA) hedefleyebilir.

Öte yandan, 1.850 dolar (Fibonacci %23,6 geri çekilme), 1.840 dolar (200 günlük SMA) öncesinde birinci dayanağı oluşturuyor. Sadece ikincisinin üzerinde bir günlük kapanış, satıcıları çekebilir ve kısa vadeli teknik görünümün düşüşe geçmesine neden olabilir. Bu türlü bir senaryoda, 1.830 dolar (statik seviye) bir sonraki savunma sınırı olarak hareket edebilir.

Altın Kestirim Anketi, uzmanların çoğunluğunun altının önümüzdeki hafta yükselmeye devam edeceğini iddia ettiğini gösteriyor. Bir aylık görünüm karışık bir tablo çiziyor ve 1.864 dolarlık ortalama gaye, analistler ortasında fikir birliği olmadığını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.