Kripto Para

Güney Koreli milletvekili, Terra kurucusunun Ulusal Meclis’e çağrılmasını istiyor

Investing.com – Güney Kore’de iktidar partisi milletvekili Yun Chang-Hyun, geçen hafta bir çöküş yaşayan Terra ekosistemi hakkında bir meclis oturumu davetinde bulundu.

Mahallî haber kaynaklarına nazaran Chang-Hyun yaptığı açıklamada, kıymetli bir sorun haline gelen Terra çöküşüyle ilgili Terra CEO’su Do Kwon’u ve öbür yetkilileri, durumun nedeni ve yatırımcıları korumak için alınacak tedbirler hakkında görüşmek üzere Ulusal Meclis’e çağırma talebinde bulundu. 

Terra krizi, 7 Mayıs tarihinde Terra Blockchain ağının algoritmik sabit kripto parası UST’nin dolar sabitliğini kaybetmesiyle patlak verdi. Terra takımının sabitliği korumak ismine neredeyse tüm rezervlerini kullanmasına karşın UST satışları artarak devam etti ve sabit kripto para, 10 sentin altına kadar düştü. Altcoin bugün de 10 sentin altındaki fiyatıyla süreç görüyor. 

UST rezervi olarak kullanılan LUNA tokeni de düşüşten büyük ölçüde etkilenerek neredeyse bedelinin tamamını kaybetti. LUNA, şu an bol küsuratlı bir fiyat düzeyinde bulunuyor.

Güney Kore’de kripto borsaları da mercek altında  

Yun Chang-Hyun, ayrıyeten kripto para borsalarının da bu çöküşte nasıl hareket ettiğine bakılması gerektiğini düşünüyor. Çünkü en büyük Güney Kore borsaları ortasında bulunan Coinone, Korbit ve Gopax, 10 Mayıs’ta, Bithumb ise 11 Mayıs’ta sert düşüş gören kripto varlıkların ticaretini durdurdu. Güney Kore’nin en büyük borsası Upbit’in ise 13 Mayıs’a kadar ticarete devam ettiğine vurgu yapılıyor. Chang-hyun, bu borsaların yalnızca 3 günde 7,8 milyon dolara yakın komite geliri elde ettiğini kelamlarına ekledi.

Öteki bir mahallî haber kaynağı ise düzenleyicilerin Terra çöküşü sonrası ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarına yönelik yatırımcıları korumak ismine acil durum incelemesi başlattığı bildirildi. Habere nazaran Kore Finansal Hizmetler Komitesi (FSC) ve Finansal Denetleme Hizmeti (FSS), UST ve LUNA ile bağlantılı süreçler hakkında kripto borsalarından ayrıntılı bilgi talep etti.

Son gelişmeler, Güney Kore otoritelerinin Terra çöküşünü ayrıntılı formda araştırdığını gösteriyor. Buna bağlı olarak yapılan incelemeler sonucunda ülkede önümüzdeki günlerde kimi yaptırım kararları alınabilir. 

Terra çatallanma önerisi

Krizin devam etmesine karşın Terra kurucusu Do Kwon, hâlâ pes etmemiş üzere gözüküyor. Kwon, dün Terra’nın çatallanarak yeni bir Blockchain ağında faaliyetlerine devam etmesine yönelik bir teklif paketini topluluğun oylamasına sundu. Teklif, yarın idare oylamasına sunulacak.

Bunun yanında Terra’nın yeni Blockchain’de yoluna devam etmesi kabul görse bile hangi borsaların destekleyeceğine yönelik şimdi net bir bilgi yok. 

Müellif: Günay Caymaz 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.