Borsa

Gün Öncesi: perakende satışlar, Walmart, Home Depot

Müellif – Liz Moyer

Investing.com – Pazartesi günü borsalar, değerli iktisat bilgileri öncesinde ve Fed’in enflasyonu düşürme uğraşlarına karşın yaklaşan resesyon tasaları nedeniyle kararsız hareket etti.

Salı günü perakende satış raporu paylaşılacak ve analistler, harcamaların yalnızca fiyatlar yükseldiği için artmadığına yönelik işaretler arayacak. Ekonomik çıktının üçte ikisini oluşturan harcamalar, iktisadın sıhhati için değerli bir ölçüm. Fed faizleri artırarak ilerlediğinden gelecek iki toplantıda da yarım puanlık artışlar yapması bekleniyor.

Nisan ayı perakende satış sayılarına ek olarak yatırımcılar, Walmart ve Home Depot ile başlamak üzere perakende bölümünün çeyrek periyotluk yarar raporlarını edinecek. Daha sonra Target (NYSE:TGT), ondan sonra da alışveriş merkezleri raporları gelecek.

Tüketiciler çok yüksek yakıt ve besin fiyatları ile karşı karşıya ve bir noktada bu fiyatların onları harcama yapmaktan caydırıp yavaşlamaya neden olacağından endişeleniliyor. Tüketicilerin hanehalkı mal harcamaları ile dışarıda yemek ve seyahat etmek üzere hizmetlere yönelik harcamalar ortasında seçim yaptığına dair işaretler görüldü bile.

Hazine Bakanı Janet Yellen, Çarşamba günü başlayan G7 toplantıları için bu hafta Avrupa’da olacak ve global besin tedarikiyle ilgili bir aksiyon planı uygulama kelamı vermişti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana besin fiyatları çok yükseldi ve Pazartesi günü de buğday fiyatları, %6 artışla iki ayın en yüksek düzeyine ulaştı. Maliye bakanları, dünyanın birçok için ekmek kapısı olan Ukrayna’da uzayan çatışmanın, bilhassa gelişmekte olan piyasalarda besin güvencesizliğini daha da kötüleştireceğinden endişeleniyor. Bu tansiyona bir de Hindistan’ın, ülkede artan fiyatlar ve sıcak hava dalgası yüzünden buğday ihraç etmeyeceğini söylemesi eklendi.

Bugün piyasaları etkilemesi beklenen üç gelişme:

1. Perakende satışlar

Nisan ayına ilişkin perakende satışlar Salı günü paylaşılacak ve Investing.com tarafından takip edilen analistler, aydan aya %0,9 artış yaşandığını düşünüyor.

2. Walmart yarar raporu

İndirimli perakende devi Walmart Inc (NYSE:WMT), kesimde karını paylaşacak birinci isimlerden. Analistlerin beklentisi 138,8 milyar dolar gelir üzerine pay başına 1,47 dolar yarar paylaşması istikametinde.

3. Home Depot yarar raporu

Home Depot Inc (NYSE:HD) 36,6 milyar dolar gelire karşılık pay başına 3,68 dolar çıkar paylaşabilir. HD ve rakipleri, tıpkı vakitte konut inşaat pazarının sıhhatini temsil eden isimler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.