Borsa

Gün Öncesi: Deere, Foot Locker, Davos toplantısı

Muharrir – Liz Moyer

Investing.com – Pay senetleri, Dow’un Çarşamba günü yaşadığı 1.100 puanlık düşüş kadar olmasa da Perşembe günü de ikinci kere altüst oldu. Yatırımcılar, enflasyonun hanehalkı bütçelerine tesiri konusunda endişelenmeye devam ediyor.

Bu hafta perakende karları çoğunlukla zayıf gelerek tüketici harcaması için negatif görünümü pekiştirdi. Perşembe günü Kohl’s (NYSE:KSS), bir alıcı bulmasını isteyen aktivist yatırımcıların baskısı altında hissiyatı yeniden bozdu. Besin ve yakıt fiyatlarında artışla karşı karşıya olan tüketiciler, giysi üzere keyfi harcamaları azaltırken temel konut gereksinimleri için daha fazla harcama yapıyor.

Fed gelecek haftaki toplantısında tüm bunları hesaba katmak zorunda kalacak olsa da Lider Jerome Powell da dahil olmak üzere birçok merkez bankası yetkilisi, enflasyonla çabada yarım puanlık faiz artışının uygun olacağı tarafında sinyal verdi. Piyasa, Fed’in çok agresif atılımlarla ekonomiyi resesyona sokacağı tarafındaki dehşetler nedeniyle olumsuz karşılık veriyor.

S&P 500, en son gördüğü yüksek düzeye nazaran %20’lik bir düşüş olarak tanımlanan bir ayı piyasasına yaklaşıyor. Lakin tahminen de güzel haber şu ki S&P bu eşiği en son 2020 Mart ayında, ABD’de pandemi patlak verdiğinde geçti. Çok uzun sürmedi ve Ocak ayına kadar süren bir boğa rallisini tetikledi. Bu yıl endeks %18 düşüş yaşadı.

Bugün piyasaları etkilemesi olası üç gelişme:

1. Deere kar raporu

Investing.com tarafından takip edilen analistlere nazaran Deere & Company (NYSE:DE), 13,2 milyar dolar gelire karşılık pay başına 6,69 dolar çıkar paylaşabilir. Analistler, ABD’de geciken bir ekim-dikim mevsiminin ve yüksek zirai fiyatların satışları nasıl etkilediğine dair ipuçları için açıklamaları dinleyecek.

2. Foot Locker çıkar raporu

Foot Locker Inc (NYSE:FL) 2,2 milyar dolar gelir ve pay başına 1,50 dolar çıkar paylaşabilir. Analistler, değişen tüketici harcaması davranışıyla ilgili işaretler için yakından takip ediyor olacak.

3. Davos toplantısı

Bu yılın başlarında koronavirüs nedeniyle ertelenen Dünya İktisat Forumu toplantısı, Pazar günü yüz yüze başlıyor ve gelecek haftanın birçoklarında devam edecek. Avrupa’daki G7 toplantılarının çabucak akabinde ve Lider Biden’in Japonya ve Güney Kore’ye seyahat ettiği bir vakitte gerçekleşiyor olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.