Borsa

Gün Öncesi: Alibaba, Costco ve bir milyoncuların yarar raporları

Müellif – Liz Moyer

Investing.com – Fed’in son toplantısına ilişkin tutanaklar, siyaset yapıcıların faizleri daha süratli artırıp yılın sonlarında sıkılaştırma konusunda nefes alacak alan bırakmaya istekli olduklarını gösterdikten sonra Çarşamba günü pay senetleri toparlandı.

Açıklamalar, Fed’in çok agresif hareket ederek ekonomiyi resesyona sokacağına dair tasaları şimdilik yatırmış olabilir. Fed, sonraki iki toplantısında faizlerde 50’şer puanlık artırım yapma planına hâlâ bağlı. Bu piyasaların da büyük oranda beklediği bir durum.

Fakat tutanaklar, üyelerin politikayı vakit içerisinde iktisadın nasıl geliştiğine bağlı olarak ayarlama esnekliği istediğini de gösterdi.

Perşembe günü haftalık işsizlik yardımı müracaatları ve Cuma günü gelir, harcama ve şahsî tüketim harcamaları endeksi bilgileri paylaşılacak.

Fakat işaretler, iktisadın bir ölçü soğumuş olabileceğine işaret ediyor. Yeni konut satışları geçen ay %17 düştü ve perakendeciler, çok yüksek enflasyon karşısında tüketici harcama alışkanlıklarının değiştiği tarafında raporlar sundu. Fed’in sıkılaşma teşebbüslerini durdurmak zorunda kalabileceği fikri, birtakım piyasa izleyicilerini rahatlattı.

Amerikalılar Cuma günü başlayacak olan Anma Günü’nün olduğu uzun hafta sonu tatiline hazırlanıyor. Akaryakıtın ortalama fiyatı, daha bir ay evvel 4,123 dolar iken artık 4,599 dolar.

Bugün piyasaları etkilemesi mümkün üç gelişme:

1. Alibaba çıkar raporu

Çinli e-ticaret devi Alibaba Group Holdings Ltd ADR (NYSE:BABA), Investing.com iddialarına nazaran 199 milyar dolar gelir ve pay başına 7,16 dolar çıkar paylaşabilir.

2. Costco görünümü

Costco Wholesale Corp’un (NASDAQ:COST) 51,3 milyar dolar gelire karşılık pay başına 3,06 dolar kar paylaşması bekleniyor. Analistler, yöneticilerin envanter düzeyleri, tüketici talebi ve maliyetlerle ilgili söyleyeceklerini dinliyor olacak.

3. Bir milyoncular

Bir milyoncu mağazaları da kar raporlarını paylaşacak. Dollar General Corporation (NYSE:DG) için beklentiler, 8,7 milyar dolar gelir ve pay başına 2,33 dolar çıkar paylaşması tarafında. Dollar Tree Inc (NASDAQ:DLTR) ise 6,8 milyar dolar gelir ve 2,01 dolar kar paylaşabilir. Analistler, artan enflasyon yüzünden dar gelirli tüketicilerin harcamalarını kısmaya başladığına dair işaretler arayıp fiyatlardaki değişimlerin alışveriş alışkanlıklarını nasıl etkilediğiyle ilgili fikir sahibi olmaya çalışacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.