Borsa

Güç dalının gündeminde dijital dönüşüm var

Bloomberg HT’de yayınlanan Dijital Strateji programının bu haftaki gündemi dijital dönüşümün güç ve kamu hizmeti kesimine sağladığı yararlar oldu.

Programın bu haftaki konukları Aydem Güç Bilgi Teknolojileri Küme Yöneticisi Engin Kavas ve BTC İş Yazılımı Tahlillerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Funda Ketenci, iki şirketin birlikte yürüttükleri dijital dönüşüm projesinin ayrıntılarını paylaştı.

“Projenin yüzde 90’ını pandemi kaidelerinde gerçekleştirdik”

BTC İş Yazılımı Tahlillerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Funda Ketenci, günümüzde iş yapış formlarının değiştiğini ve pandemi sonrasındaki devirde firmaların bu dönüşüme ahenk sağlayabilmesinin akıllı teknolojiler ile mümkün olduğunu belirterek şunları söyledi:

“BTC Bilişim Hizmetleri olarak bizim üstlendiğimiz rol dünyadaki teknolojileri takip ederek Türkiye’deki sektörel uzmanlıklarımızla bunları birleştirmek ve müşterilerimize bir nevi rehberlik etmek diyebiliriz. Onların yeni iş modellerine adaptasyon sürecinde, yeni SAP teknolojileri ve uzman danışmanlıkları ile hem rehberlik yapıyoruz hem de eşlik ediyoruz. Aydem Güç ile uzun yıllar pek çok SAP projesi gerçekleştirdik. Bunlardan bir tanesi de iki küme bünyesinde yer alan elektrik dağıtım firmasında ele aldığımız proje kapsamında SAP’nin güç kesimine yönelik bir tahlili olan “IS-Utilities” tahlilini kullandık. Bu doğrultuda güç dağıtım şirketlerinin gereksinimi doğrultusunda “CRM” dediğimiz müşteri bağlantıları idaresi ve saha işgücü uygulaması, analitikler, davet merkezleri üzere pek çok uygulamayı devreye aldık. Bunların tamamını SAP tahlil ailesi içinde pozisyonlandırdık. Örnek vermek gerekirse perakende sistemleri ile olan entegrasyonlar, bankalarla olan ödeme ve adres entegrasyonları üzere pek çok mevzuyu sayabiliriz. Bu entegrasyonları da SAP’nin yanlışsız teknolojik tahlilleri ile konumlandırarak sürdürülebilir ve başarılı bir geçiş gerçekleştirdik.”

Projenin yüzde 90’ı pandemiden ötürü uzaktan gerçekleştirdiklerini belirten Funda Ketenci, “14 ay üzere bir müddette projemizi canlı kullanıma aldık. Tabi buradaki değerli nokta iki elektrik dağıtım şirketinin de toplamda 5,5 milyon abonesi var. Bu 5,5 milyon abonenin tüm verisini çok kısa müddetlerde SAP sistemlerini ile aktarabildik. Proje çıktılarında raporlamalar öne çıkıyor. İdare ve yasal raporlamalar, bilhassa de EPDK’nın beklediği mevzuat kapsamında beklediği raporlamalar projenin birinci gününden itibaren çalışır durumdaydı.”

“Dijital dönüşüm yenilikçi projeler için imkan sağladı”

Dijital dönüşüm projelerinin sistemlerini daha emniyetli, istikrarlı, yenilikçi ve sürdürülebilir hale getirdiğini belirten Aydem Güç Bilgi Teknolojileri Küme Yöneticisi Engin Kavas: “Sektörümüz elektriğin arzını sağlıyor. Elektriğin üretimi dağıtımı ve satımı tüm hizmet basamaklarının sağlıklı bir halde yürütülebilmesi ve böylesine kritik bir altyapının problemsiz çalışabilmesi için bölümümüzde yüksek teknoloji dijital tahlilleri gereksinim duyduğunu söyleyebilirim. Klasik iş yapış biçiminden yeni çağdaş iş yapış üslubuna yönelik dijital dönüşüm projesi açısından fırsat yaratıyor. Biz de Aydem Güç olarak hem teknik takımlarla hem de iş üniteleri ile birlikte birtakım projeler yürütüyoruz kimilerini başarılı bir biçimde hayata geçirdik kimileri da devam ediyor” dedi.

Engin Kavas kelamlarına şöyle devam etti:

“Birinci kazanımımız, SAP tahlillerine geçilmesi ile sağlam emniyetli ve istikrarlı bir formda sistemlerimizi işletiyor olabildik. İkincisi, SAP programları ile iş amaçlarımıza stratejilerimizi destekleyen verimli kalite artışı sağlayan bir iş dönüşüm imkânı bulduk. Üçüncüsü de yeni platform ile yenilikçi birçok teknolojiyi kullanma imkânı bulduk. Bu da çağdaş iş yapış stiline yönelik projelerimizi hayata geçirme konusunda bizi ivmelendirdi. Bu türlü bir platforma geçmemiz yenilikçi birçok projeyi inşa etmeye imkân sağladı. Gerçekleşen bu süreç küresel ölçekte de başarılı bir proje oldu. Güç kesimi için globaldeki değerli doruklarından biri olan Utility Summit’e sunum yapmak üzere davet aldık. Proje ölçü büyüklüğü ve karmaşıklığı prestijiyle çok ilgi çekti. Bunun dışında mükafatlar de aldık bu manada SAP ve BTC değerli birer iş ortağımız oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.