Kripto Para

Goldman Sachs Tarih Bile Verdi: Bomba Altın Tahmini Geldi!

Yatırım bankacılığı devi, altın tahmini için fiyat yükseltiyor ve yıl için long altın trade öneriyor. Öyle görünüyor ki, 2021’de kasvetli bir dönemden sonra bile Goldman Sachs altından vazgeçmeye hazır değil. Banka’nın altın tahmini ve değerlendirmelerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Goldman Sachs, long altın pozisyonunun daha etkili olacağına inanıyor

Perşembe günü yayınlanan bir raporda banka, 12 aylık fiyat tahminini bir önceki hedef olan 2.000 dolardan 2.150 dolara yükselttiğini belirtiyor. Banka ayrıca, Aralık 2022 altın vadeli işlemlerinin satın alınmasını tavsiye ediyor. Yeni boğa görünümü, fiyatların yılı yaklaşık %4 düşüşle sonlandırması nedeniyle, altın için hayal kırıklığı yaratan bir 2021’in ardından geldi. Goldman, geçen yıl altında yaşanan düşüşün, ekonomik aktivitenin güçlü olduğu ve artan enflasyonun geçici olacağı beklentilerinin olduğu bir ortamda anlamlı olduğunu söyledi. Analistler raporda, şu değerlendirmeyi yapıyor:

En önemlisi, yüksek büyüme ve görünüşte istikrarlı fiyatlar, risk altındaki tüm varlıklarda, özellikle kripto para birimlerinde bir artışa yol açtı. Sonuç olarak, altın yalnızca değer koruması aramayan yatırımcıların düşen yatırım talebiyle karşı karşıya kalmadı, aynı zamanda bir değer deposu olarak Bitcoin ile doğrudan rekabetle karşı karşıya kaldı. Düşen yatırımcı ilgisine ek olarak, küresel büyüme beklentilerindeki farklılık, doları beklentilerimizin ötesinde desteklemeye yardımcı oldu.

Ancak yeni yıla bakıldığında Goldman, geçen yılki eğilimin çoğunun tersine dönmesini bekliyor. Analistlere göre, bugün, küresel büyüme-enflasyon karışımı belirgin şekilde farklı. Henüz resesyondan söz edilmemiş olsa da banka ekonomistleri, ABD büyümesinde önemli bir yavaşlama öngörürken, yeni bir yürüyüş döngüsünün uzun vadeli varlık sınıflarında riskten uzak bir ortama yol açtığını belirtiyor. Analistler, şu tahminde bulunuyor:

Portföylerini büyüme-yavaşlama ve düşen değerleme risklerinden korumanın bir yolunu arayan yatırımcılar için, mevcut makro ortamda long altın pozisyonunun daha etkili olacağına inanıyoruz.

“Altın tahmini: 2.500 doları görebileceğini tahmin ediyoruz”

Goldman Sachs, ABD Merkez Bankası’nın Mart ayında piyasaları faiz artırımına hazırladığını söylüyor. Analistler, birçok yatırımcının beklentilerinin aksine, altının ABD reel faiz oranlarındaki son artış sırasında çok dirençli kaldığını vurguluyor. Analistlere göre bu, altının hem enflasyondan korunma hem de savunma amaçlı bir varlık olarak statüsünden kaynaklanıyor.

Analistler, artan riskin, sürekli olarak daha yüksek enflasyonun Federal Rezerv’i para politikalarını agresif bir şekilde sıkılaştırmaya zorlayacağını ve bunun da ekonomik büyüme üzerinde daha fazla ağırlık yaratacağını kaydediyor. Goldman Sachs, ABD hükümetinin mali teşvik planlarını ilerletme olasılığı düşük olduğundan, ABD büyüme tahminlerini zaten düşürdü. Analistler, bu durumun altın üzerindeki etkisini şu şekilde açıklıyor:

ABD büyümesi 2022’de yavaşlamaya devam ederken, piyasanın resesyon olasılığı algısı daha da artabilir. Bu, artan faizlere rağmen daha fazla yatırımcı ilgisi için altını hazırlıyor.

Goldman Sachs’ın izlediği bir diğer faktör de artan enflasyon tehdidi. Geçen yıl, ABD merkez bankası artan tüketici fiyatlarını geçici olarak gördüğü için enflasyon korkuları nispeten kontrol altında tutuldu. Ancak yatırım bankası, enflasyonun beklenenden daha kalıcı olması nedeniyle enflasyon beklentilerinin artık istikrarsız hale gelme riski olduğunu söylüyor:

Enflasyonun yapısal olarak %4’e taşınması durumunda, tarihi altın enflasyon ilişkisine dayanarak altının 2.500 doları görebileceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, ABD altın ETF’leri 2011’deki en yüksek seviyelerine geri dönerse, altının bu seviyeye yakın bir yerde olacağını öngörüyoruz. Bu nedenle, enflasyonun önemli ölçüde yükseldiği bir senaryoda altında önemli bir yukarı yönlü potansiyel olduğunu düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.