Alt Coinler

Global piyasalarda salgın tedbiri baskısı

Asya piyasaları karantina tedbirlerinin düzeyi ve Çin büyüme görünümü ile dalgalanırken teknoloji payları de Amerikan piyasalarında belirleyici oluyor.

Hong Kong’da Kovid salgını kapsamında hotel karantina tedbirinin temmuzdan evvel kaldırılmayacağının açıklanması sonrası MSCI Asya Pasifik Endeksi Hong Kong öncülüğünde düşüyor.

Kimi yatırım bankalarının Çin büyüme varsayımlarını aşağı çekmesi sonucu Çin CSI 300 de yüzde 1’in üzerinde geriledi.

Toplumsal medya platformu Snap’in hasılat ve kâr iddialarını düşürmesi sonucu şirketin vadeli piyasada payları bir orta yüzde 31’e kadar düşüş yaşadı. Bu durum Nasdaq vadelilerine yüzde 1,3 düşüşle yansırken S&P 500 vadelileri de geriliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi Pazartesi günkü yüzde 0,7’lik sert düşüşünün akabinde yüzde 0,1 yükselişle kayıplarını telafi ediyor. Euro/Dolar ise yüzde 0,2 düşüşle 1,0671 dolarda. Brent petrol yüzde 0,6 düştü 112,7 dolara geriledi.

“Fed Eylül’de orta verebilir”

Amerikan Merkez Bankası Fed’den faiz artışlarına orta vermeye ait birinci açıklama Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic’ten geldi. Bostic haziran ve temmuzda Fed’de üzerinde konsensus sağlandığı anlaşılan 50’şer baz puanlık faiz artışlarının akabinde eylül ayında faiz artışlarına orta vermenin “mantıklı olabileceğini” söyledi.

Bostic enflasyonun mevcut trendinden farklı tarafa gitmesi durumunda ise daha agresif atılımları destekleyeceğini söyledi. ABD’de enflasyon Fed’in yüzde 2 amacını üçe katlamış halde 40 yılın tepesine yakın seyrediyor. Bostic yıl sonunda “yüksek yüzde 3’ler” düzeyinde bir enflasyon varsayımı yapıyor.

Fed’in şahin üyelerinden Esther George ise faizlerin yüzde 2’yi bulmasının akabinde bir sonraki atılımların enflasyonun düzeyi tarafından belirleneceğini söyledi. Fed’in siyaset faiz bandı yüzde 0,75-yüzde 1 düzeyinde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.