Borsa

Global piyasalarda pay rallisi yavaşladı

Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamaları yatırımcıların risk iştahını düşürmese de Asya’da rallinin suratı yavaşladı.

Asya pay senetleri piyasalarını Japon payları sürüklerken Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi yükselişini dördüncü güne taşıyarak Şubat’tan beri en uzun artış serisini yakaladı.

ABD 10 yıllık tahvillerinde salı günkü kayıp telafi edildi ve getiri yüzde 2,97’de dengelendi. Bloomberg Dolar Endeksi 1.246 düzeyinde yatay.

Şahinleşen AMB telaffuzuyla üç günde yüzde 1 üzeri güçlenen euro stabil. Euro/Dolar 1,0530 düzeyinde. Petrol salı günü Çin’de Kovid önlemlerinin hafifleyeceği beklentisi ve ABD envanter verisi ile yüzde 1 üzeri ralli yapmıştı. Sabah saatlerinde ABD ham petrolü yüzde 0,8 yükselişle 113 dolar, Brent ise yüzde 0,4 yükselişle 112 dolardan alıcı buluyor.

Powell’dan şahin bildiriler

Fed Lideri Jerome Powell enflasyonda açık ve ikna edici bir düşüş yaşanana kadar faizleri artıracaklarını söyledi.

Wall Street Journal ile mülakat gerçekleştiren Powell Fed’in faizleri nötr kabul edilen seviyemim üstüne yükseltme konusunda tereddüt etmeyeceğini belirterek sıkılaşmanın rahatsızlık yaratabileceğini kelamlarına ekledi.

Fiyat istikrarının iktisadın temelini oluşturduğunu belirten Powell, 35 dakika süren mülakatında sıkılaştırma sırasında işsizlik oranında bir ölçü yükseliş olabileceğini, buna rağmen fiyat istikrarını yakalamak için bu maliyete paha olduğunu vurguladı.

Powell son haftalarda Fed üyelerinin vurguladığı haziran ve temmuz aylarında 50’şer baz puanlık faiz artışı yönlnedirmesini de tekrarladı. Fed’in siyaset faiz bandı yüzde 0,75-yüzde 1 ortasında bulunuyor. Faiz kararını veren Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bir sonraki toplantısı ise 14-15 Haziran’da yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.