Alt Coinler

Global piyasalarda olumlu atmosfer

Asya Borsaları bu sabah ABD borsalarının müspet kapanışı ve Çin teknoloji şirketlerinin açıkladığı beklentilerden olumlu bilançoların dayanağı ile yükseliyor.

Perşembe günü ABD’de S&P 500 endeksi yüzde 1,99, Nasdaq 100 yüzde 2,79 yükselişle kapandı. Yükselen enflasyona rağmen dün açıklanan birinci çeyrek ferdî tüketim verisinin yüzde 3,1 ile beklentilerin üzerinde artması payları olumlu etkiledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi de üç günlük düşüşün akabinde birinci sefer yükselişe geçti, aralıksız ikinci haftalık yükselişine ilerliyor. Hong Kong Hang Seng endeksinde yüzde 2’yi aşan yükseliş dikkat çekti. Hong Kong borsasının sert yükselişinde Alibaba Group Holding Ltd. ve Baidu Inc.’in açıkladığı güçlü bilançoları tesirli oldu.

ABD vadeli endeksleri ise hafif ekside süreç görüyor.

Bloomberg Dolar Endeksi de iki gündür düşüyor ve 12 Mayıs’taki zirve düzeyinden neredeyse yüzde 3 gerilemiş durumda.

Citi ABD pay tavsiyesini aşağı revize etti

Citigroup Inc. stratejistleri, ABD pay senetlerine ait tavsiyelerini resesyon riski nedeniyle ‘nötr’ düzeyine indirdi ve büyümede yavaşlama ikazında bulunan ve sayısı giderek artan bankalar ortasına katıldı.

Ortalarında Dirk Willer’in de olduğu stratejistlerin 27 Mayıs tarihli notlarında, piyasanın “sönmeye başlayan bir balon” işaretleri sunduğu, belirsizliğin çok yüksek olduğu ve ABD Merkez Bankası Fed’in de tasaları çok fazla gidermediği belirtildi.

Notta, “Fed’in pay senetleri ve büyümedeki zayıflığa reaksiyon vermesinin muhtemelen vakit alacağı göz önüne alındığında, uzun vakittir ‘alım’ tarafında olan ABD pay senedi tartımızı ‘nötr’e çekiyoruz” denildi. Citi’den evvel BlackRock Inc. ve Morgan Stanley de Fed’in enflasyonla uğraş ettiği bir ortamda, büyümenin zayıflamasından doğacak risklere işaret etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.