Alt Coinler

Global piyasalarda Çin morali

Çin’den gelen düşük Kovid hadiseleri ve gevşeyen tedbirler pay senetleri piyasalarına olumlu yansıyor.

Japon ve Hong Kong pay senetleri Asya’daki çıkarlara öncülük ediyor.

Geçtiğimiz haftayı Kasım 2020’den bu yana en süratli artışla kaptan Wall Street endekslerinde de vadeliler rallinin devamına işaret ediyor.

Tokyo’da süreç gören Nasdaq 100 vadelileri yüzde 0,8, S&P 500 ise yüzde 0,4 artıda. ABD piyasaları bugün Anma Günü sebebiyle kapalı olacak.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 düşerken Döviz piyasasında Çin yuanı kovid iyimserliği ile yükselişlere öncülük ediyor. Offshore yuan yüzde 0,7 üstte. Gelişen ülke para ünitelerinin neredeyse hepsi kıymet kazanırken Türk Lirası olumsuz ayrışıyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi bir baz puanlık düşüş ile yüzde 2,74 düzeyinde. Petrol de Çin’den gelen haberlerle ralli yapıyor. Brent Petrol faal kontratı varil fiyatı yüzde 0,6 yükselişle 120 doları aştı.

Çin’de tedbirler gevşetiliyor

Çin son üç ayın en düşük yeni Kovid-19 olay sayısını açıklarken Pekin ve Şanghay’da kimi katı pandemi kuralları esnetildi. Pekin’de yeni hadise sayısı pazar günü 21’den 12’ye, Şanghay’da ise 122’den 67’ye geriledi.

Finans merkezi Şanghay’da üretimin çarşamba günü yine başlatılacağı açıklanırken, yetkililer Pekin kısıtlamaların da kademeli olarak azaltacağını duyurdu. Kovid kısıtlamaları sebebiyle birçok ekonomist Çin’in yüzde 5,5 olan bu yılki büyüme amacına ulaşamayacağı görüşünde.

Buna rağmen Çin hükümeti 21 milyar dolar büyüklüğünde vergi iadesi ve kredi imkanı içeren tüketici dayanak paketi açıklamıştı. Böylelikle ekonomiyi canlandırmak için uygulanan vergi indirimlerinin boyutu Kovid pandemisinin başladığı yıl olan 2020’yi geçmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.