Alt Coinler

Global piyasalara Çin morali

Global piyasalar Çin’den gelen iktisada dayanak atağı ile moral buldu.

Asya payları Çin’in 5 yıllık kredi ana faiz oranında yaptığı rekor indirimin akabinde kıymet kazandı. Hong Kong Hang Seng ve Güney Kore Kospi’de primler yüzde 1’i aştı. Çin Şanghay Bileşik Endeksi’nde de yüzde 1’e yakın bedel yararı görüldü.

Karar, ABD vadeli fiyatlamalarına da yansıdı. S&P 500 vadelilerinde birinci süreçlerde yüzde 0,6, Nasdaq 100 vadelilerinde ise yüzde 0,8 artış izlendi.

Dolar ve ABD tahvil getirilerinde yükselişin de devam ettiği görüldü. Bloomberg dolar endeksi yüzde 0,3 yükselirken, ABD 10 yıllık tahvil getirisi de yüzde 2,85’e çıktı.

altında ise hafif aşağı taraflı bir hareketle 1.839 dolar düzeyi test edildi.

Çin’de rekor faiz indirimi

Mortgage faizleri için de gösterge olan 5 yıllık kredi ana faiz oranı 15 baz puan indirimle yüzde 4,45’e çekildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi 5-10 baz puan indirim istikametindeydi.

1 yıllık kredi ana faiz oranı ise yüzde 3,7 düzeyinde tutuldu. Bloomberg anketinde bu faiz oranında da 5-10 baz puanlık indirim beklentisi yer almıştı.

Rekor indirim kararı mortgage faiz oranlarındaki indirimin akabinde geldi. Pazar günü Çin Merkez Bankası (PBOC) konut piyasasındaki daralmanın önüne geçebilmek için birinci kere konut alanlara yönelik mortgage faiz oranlarını yüzde 4,6’dan yüzde 4,4’e düşürmüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.