Borsa

Global piyasalara bu hafta ABD verisi damga vuracak

ABD’de Cuma günü açıkanacak tarım dışı istihdam verisi Fed’in Mart ayından beri toplam 75 baz puanlık faiz artışının istihdam piyasasına tesiri olup olmadığını gösterebilir.

Bloomberg anketine nazaran Nisan ayında 428 bin artan istihdam verisinin Mayıs’ta 325 bin artması bekleniyor. ABD’de konut üzere birtakım bölümlere yönelik datalar zayıflarken resesyon tasaları de artıyor. Lakin istihdam piyasasında görülecek zayıflama, Fed’in enflasyonla uğraş için yaptığı faiz artışlarını yavaşlatmayabilir. Piyasalar Fed’den Haziran ve Temmuz aylarında 50’şer baz puanlık faiz artışı bekliyor.

Sıfır Kovid, sıfır büyüme”

Dünyanın en büyük ikinci iktisadı olan Çin’de Salı ve Çarşamba günleri açıklanacak PMI bilgileri uygulanan ‘sıfır Kovid’ siyasetinin iktisat üzerindeki tesirlerini gösterecek.

Başbakan Li Keqiang bu çeyrekte ‘makul düzeyde’ bir büyüme beklediklerini belirtmişti. Çin hükümeti ekonomiyi desteklemek emeliyle birtakım paketler açıklamıştı. Buna karşın birçok ekonomist bu çeyrekte iktisatta daralma bekliyor. Ülkede CSI 300 endeksi yıl başından bu yana yüzde 20 düşerken yuan da 2020’den beri görülen en düşük düzeylere yakın seyrediyor.

Avrupa’nın enflasyon baş ağrısı

Euro Bölgesi’nde Nisan ayında yüzde 7.4 olan enflasyonun Mayıs ayında artışını sürdürerek yüzde 7.6 ile yeni rekor kırması bekleniyor. Bu yükseliş, Avrupa Merkez Bankası’nın siyaset olağanlaşmasına yakın vakitte başlama beklentisini destekleyebilir. Bankanın Temmuz ayında 25 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor.

Türkiye’de büyüme verisi radarda

Yurt içinde 31 Mayıs’ta birinci çeyrek büyüme verisi takip edilecek. Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin anketine nazaran Türkiye iktisadının 1. çeyrekte yüzde 7.20, 2022 yılının tamamında ise yüzde 3.50 büyümesi bekleniyor.

İktisat 2021’in son çeyreğinde yüzde 9.1 büyümüştü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.