Alt Coinler

Global piyasalar Fed tutanaklarına odaklandı

ABD vadeli endeksleri ile Asya Borsaları bu akşam açıklanacak Fed tutanakları öncesi yükseliyor. Salı günü sırasıyla yüzde 0,81 ve yüzde 2,20 düşen S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri yeni süreç gününde toparlanıyor.

Nasdaq 100’ün Salı günkü düşüşünde Snap Inc.’in kar ve gelir kestirimlerini düşürdüğünü açıklaması sonrası bir günde yüzde 43 düşüş yaşaması ve öteki toplumsal medya paylarını beraberinde aşağı çekmesi tesirli oldu.

Salı günkü satışla toplumsal medya paylarının piyasa kıymetinden 135 milyar dolar silindi.

Salı günü 7 baz puan yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi 10 baz puan düşerek yüzde 2,75’e indi. Bloomberg Dolar Endeksi iki günde yüzde 0,90 düştükten sonra bu sabah yükseliyor.

Fed’e agresif sıkılaşma daveti

Pershing Square Kurucusu Bill Ackman, ABD’de enflasyonun denetimden çıktığını ve yatırımcıların Fed’in bu durumu denetim altına alabileceğine inancının azaldığını belirterek, agresif sıkılaşma daveti yaptı.

Para siyasetinin güçlü bir biçimde sıkılaştırılmaması halinde iktisadın çökeceğini belirten Ackman, “Fed işini yapmazsa, piyasa Fed’in işini yapar ve şu anda da bu oluyor” dedi. “Kimileri yüksek kısa vadeli faizlerin paylar için makûs olduğunu düşünür. Ben, buna katılmıyorum” diyen Ackman, faizlerdeki artış enflasyonu ve hasebiyle uzun vadeli faizleri düşürürse, bu durumun pay senetleri üzere varlıkların pahasını artıracağını belirtti.

Salı günü ABD’de açıklanan zayıf Richmond Fed ve konut bilgilerinden sonra para piyasaları faiz artırım fiyatlamalarını aşağı çekti. Daha evvel gelecek üç toplantıda 141 baz puan faiz artışı fiyatlayan piyasalar, bu beklentiyi 135 baz puana çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.