Kripto Para

Gelecek Aylarda Altın’da Neler Bekleniyor? 5 Analist Yorumu!

Altın vadeli süreçleri Salı günü, ABD ekonomik datalarının yüksek enflasyonun ekonomik zıt rüzgarlar üretmeye devam ettiğini işaret etmesiyle, üst üste dördüncü günlük çıkar kaydetti. Bununla birlikte Çarşamba günü, ABD faiz oranlarındaki hareketlenmeyle altının önü kesildi ve fiyat 1.850 dolara hakikat kaydı.

Edward Moya: Bunlar olurken altın desteklenmeye devam etmeli!

Oanda kıdemli piyasa analisti Edward Moya’ya nazaran ABD iktisadı dağılmıyor, fakat yaşadığı zayıflık beklenenden çok daha makûs. Salı günü yayınlanan bir çift anket (S&P ABD hizmet endeksi ve ABD imalat endeksi) Mayıs ayında ABD işletmelerinin yüksek enflasyonun, devam eden arz kıtlıklarının ve müşteri talebindeki bir ölçü yumuşamanın tesirlerini yansıtarak birkaç ay içinde en yavaş süratte büyüdüğünü gösterdi.

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, Nisan ayında ABD yeni konut satışları da artan fiyatlar ve yükselen ipotek oranlarıyla birlikte üst üste dördüncü ayda da düşerek pandemiden bu yana en düşük düzeylere geriledi. Edward Moya, bu durumu şu halde pahalandırıyor:

Wall Street’teki tasa duvarı büyümeye devam ederken şu anda altının durdurulması mümkün olmayabilir. Enflasyonist baskılar daha da ağırlaştıkça, Çin’in Covid durumu büyük bir bilinmezlik olarak kalırken ve kurumsal Amerika görünümleri düşürmeye devam ederken altın desteklenmeye devam etmeli.

“Yatırımcıların gözü FOMC tutanaklarında olacak”

Mizuho ekonomistleri, yatırımcıların, Fed Lideri Jerome Powell’ın “toplantı sonrası daha ölçülü tonunun Komite üyelerinin dar yahut geniş bir fikir birliğini yansıtıp yansıtmadığını” ölçmeye yardımcı olmak için Çarşamba günkü Federal Rezerv’in Mayıs ayındaki iki günlük toplantısının tutanaklarını izleyeceklerini söylüyor.

Ekonomistler, yatırımcıların, Fed’in federal fon oranı %2’ye ulaştığında, yıl sonuna kadar agresif bir biçimde %3 ile %3,5 oranını zorlayanlara karşı potansiyel bir karşı duruş olarak politikayı yine değerlendirmeye istekli olup olmadığına ait ipuçları arayacaklarını belirtiyorlar.

“Sarı metal, zayıf dolar ve düşen faizlerden faydalanıyor”

ActivTrades’in kıdemli analisti Ricardo Evangelista bir notta, altının bir ölçü dolar zayıflığıyla birlikte Hazine faizlerindeki düşüşten faydalandığını belirtiyor. Bilindiği üzere, altın fiyatı ile DXY zıt bir fiyat korelasyonuna sahip. Analist, şu açıklamayı yapıyor:

Mayıs ortasında ulaşılan doruklardan geri çekilen Hazine faizleri ve doların istikrara kavuşması, piyasaların Fed’in şahin eğiliminde fiyatlanmış görünmesi ve daha parlak bir global ekonomik görünüm için birtakım umut ışıklarının ortaya çıkması, altına yardımcı oluyor.

TDS: Altın fiyatındaki toparlanma hala sallantılı bir yerde

Artan ekonomik telaş altın piyasasına hayat verdiğinden, altının 1.860 dolar civarında desteklenmeye devam ettiğini belirten TD Securities ekonomistlerine nazaran, altın traderları Fed’in resesyona girme isteğini giderek daha fazla sorguluyor.

Ekonomistler, ETF’lerde yenilenen büyüme ile birlikte CTA’lardan gelen üst taraflı akışın, toparlanmayı desteklediğini belirtiyor. Buna karşılık ekonomistlere nazaran, fiyatların bir kırbaç düşüşü yerine 1.900 dolar düzeyinin kuzeyine gerçek kırılması durumunda, modeller daha da üste yanlışsız dönerek, trend içinde en yakın tetikleyicinin uygunlaşan momentumunu görüyor. Ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed Lideri Powell’ın enflasyonu dizginlemek için bir ölçü ekonomik büyümeden fedakarlık etmeye hazır olduğuna işaret etmesi ve Fed’in ayağını frenden çekmeden evvel daha fazla acı çekme konusunda rahat olduğunu ve bunun da sonuçta pahalı metallere baskı uygulayacağını göstermesiyle sarı metaldeki toparlanma hala sallantılı bir tabanda bulunuyor.

Pablo Piovano: Altın artık 200 günlük SMA’yı tekrar test edebilir

Altın vadeli süreç piyasalarına açık faiz, Salı günü CME Group’un ön datalarına nazaran bu sefer yaklaşık 10 bin kontrat ile bir diğer seans için küçüldü. Öte yandan, hacim arka arda ikinci seansta neredeyse 27 bin kontratla arttı.

Altın fiyatları, azalan açık faizin ortasında Salı günü 1.870 dolar civarında çok günlü yeni doruklara ulaştı. Bununla birlikte piyasa analisti Pablo Piovano’ya nazaran, daha fazla üst taraflı görünüm artık lehte görünmüyor ve başlangıçta 1.839 dolar olan 200 günlük SMA’ya yönelik düzeltici bir hareketi tetikleyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.