Borsa

Garanti BBVA Genel Müdürü Baştuğ: Yüzde 40 sermaye getiri ve yüzde 70 sürdürülebilir değil

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, bankacılık bölümünde sermaye getirilerinin yüzde 40’larda, enflasyonun ise yüzde 70’lerde olduğunu belirterek, bunun sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Garanti BBVA ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Muhafaza Vakfı) tarafından düzenlenen bir basın toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Baştuğ, “Enflasyon oranının yüzde 70’e geldiği bir periyotta bankaların gelirleri mutlak bedel olarak artıyor fakat enflasyonun altında. Münasebetiyle bankacılık sermaye olarak zorlanacak ileriki periyotlarda bu türlü devam ederse” dedi.

Baştuğ, “Çünkü banka karları, sermaye getirileri yüzde 40’larda, enflasyon yüzde 70, sürdürülebilir değil. Hepimizin temennisi enflasyonun makul düzeylere inmesi. Bankacılık kesimi genel olarak yeterli bir imtihan veriyor.” sözlerini kullandı.

“Enflasyon muhasebesi ile ilgili şimdi verilmiş bir karar yok”

Baştuğ, Türkiye’de enflasyon muhasebesi ile ilgili otoritelerde şimdi verilmiş bir kararın olmadığını belirterek, “Biz lokal olarak enflasyon muhasebesini şu an uygulayamıyoruz. Lakin IFRS kuralları gereği BBVA enflasyon muhasebesi ile bizi konsollide ediyor. Yani biz Türkiye’de kendi bilançosmuzu çıkarıyoruz, onlar buna enflasyonu uygulayarak konsolide ediyor” diye konuştu.

BBVA CEO’su Onur Genç, Türkiye’de hiperenflasyon muhasebeleştirmesi konusunda Türk yetkililerle görüşme yürüttüklerini belirterek, Türkiye ünitesi Garanti Bankası’nda ikinci çeyrekten itibaren enflasyon muhasebeleştirmesinin “büyük ihtimalle uygulanacağını” söylemişti.

Baştuğ ayrıyeten, Garanti BBVA’nın Borsadan çıkmak üzere bir fikrinin olmadığını belireterek, “Program olağan müddetinde bitti, yüzde 85,97 üzere bir orana gelindi. Program orada bitti” dedi.

Garanti BBVA’da ana ortak BBVA’nın hissesi, tamamlanan istekli hisse alımı sonunda yüzde 36,1 artarak yüzde 86’ya kadar çıkmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.