Borsa

G7’den iklim değişikliği toplantısı sonrası şaşırtan davet

G7 ülkeleri bir yandan iklim değişikliğiyle çabada yeni taahhütlerde bulunurken başka yandan OPEC’e petrol üretimini artırma davetinde bulundu.

Berlin’de yapılan toplantı sonrası güç bakanları tarafından yapılan açıklamada, “OPEC’in kilit rol oynadığı güç alanında petrol ve gaz üreticisi ülkelere sorumlu formda davranma ve sıkılaşan milletlerarası piyasanın gereksinimlerine yanıt vermeye davet ediyoruz” sözleri kullanıldı.

Rusya ile OPEC+ oluşumu altında bir işbirliği yürüten OPEC, ABD tarafından kendilerine yapılan yıllık olarak belirlenen üretim artışının üstüne çıkılması davetlerine bugüne dek direndi. Birliğin önümüzdeki hafta buluşması ve hayat pahalılığını yükselmesine neden olan artan petrol ve doğalgaz fiyatlarına karşın daha evvel belirlediği üretim planlarına sadık kalacaklarını açıklaması bekleniyor.

G7’nin olağanda iklim gündemini değerlendirmesi bekleniyordu. Lakin savaş petrol tüketicisi ülkelerin önceliklerini tekrar gözden geçirmesine ve kısa vadeli güç güvenliği tasalarının uzun vadeli iklim planlarının önüne geçmesine neden oldu.

Ülkeler önceliklerin değişmesinin daha evvel verdikleri iklim değişikliğiyle çaba kelamlarıyla aksi düştüğünü kabul ederken yaptıkları açıklamada, “Ne var ki biz bu kararların süreksiz ve gayeye yönelik olmasını planlıyoruz ve verimsiz yakıt kullanımının sonlandırılmasını taahhüdümüzü yeniliyoruz” sözlerine yer verdiler.

Yılsonuna dek yabancı yakıt projelerine kamu takviyesi vermeyi keseceklerini de taahhüt eden güç bakanları her ülkeye özel tanımlanabilecek birtakım istisnalara müsaade verilebileceğini kaydetti.

Bu atılıma ulusal güvenlik ve jeostratejik çıkarların hayati kıymete sahip olduğu şerhi de düşüldüğü belirtildi.

G7 ülkeleri elektrik dalını 2035 yılına dek büyük oranda karbonsuzlaştırmayı hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.