Kripto Para

“Fiyat Baskılanacak” Stratejistler, Altın Beklentilerini Paylaştı!

Vaneck’teki pahalı metaller takımına nazaran, altın piyasası uzun vadeli boğa piyasasında kalıyor, lakin ABD dolarındaki ralli, harika bir ortam olması gerekirken, fiyatlar üzerinde bir kapak tutuyor.

“Dolar, mevcut boğa piyasasında altın fiyatının ilerlemesini azaltıyor”

En son pahalı metal raporlarında, VanEck Memleketler arası Yatırımcılar Altın Fonu (INIVX) portföy yöneticisi ve stratejist Joe Foster ve portföy müdür yardımcısı Imaru Casanova, ABD dolarındaki, evvelki yıllardaki mevcut altın piyasası boğa rallisini belirleyen şey olduğunu söylüyor.

Stratejistler uzun vadeli altın boğalar olarak kalıyor ve ABD doları 20 yıl içinde en yüksek düzeyi etrafında süreç görürken, pahalı metalin çaba etmeye devam edebileceğini söylüyorlar. Portföy yöneticileri raporda şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, finansal bir inançlı liman ve servet deposu olarak tarihi rolüne tekrar hizmet ediyor. Bununla birlikte, birçok altın savunucusu, yaşananlar göz önüne alındığında, altının neden daha yüksek olmadığını merak ediyor. Altın ve ABD doları, akut finansal gerilim periyotlarında bazen birlikte daha yüksek eğilim gösterirken, olağan bağ karşıttır. ABD dolarının mevcut boğa piyasasında altının ilerlemesini azalttığına inanıyoruz.

“Bu durum kıymetli metali destekleyebilir”

Global para siyasetindeki genişleyen boşluk ile Fed’in faiz oranlarındaki artışlara öncülük etmesi, ABD dolarının mevcut rallisini destekliyor. Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, Fed’in önümüzdeki üç para siyaseti toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artıracağına dair artan beklentiler var.

ABD doları altın piyasası üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Foster ve Casanova, bu ortamın global iktisat için kıymetli riskler oluşturduğunu ve bunun da kıymetli metali destekleyebileceğini belirtiyor. Stratejistler, şu açıklamayı yapıyor:

Potansiyel bir borç karmaşasının yanı sıra, enflasyon ve artan oranlar bir dizi istenmeyen sonuca yahut ‘kara kuğular’a neden olabilir. Birincisi, gelişmiş dünyadaki en yüksek borç/GSYİH oranına sahip olan Japonya’dan gelebilir. Başka ülkeler de yükselen ABD dolarının acısını hissedebilir. Zira, dolar paha kazandıkça ülkelerin borçları lokal para ünitelerinde daha değerli hale geliyor.

ABD dolarındaki artan ivmeden kaynaklanan artan ekonomik risklerin yanı sıra VanEck, enflasyonun gerçek faiz oranlarını düşük tutmasını bekledikleri için altın konusunda da yükseliş gösteriyor. Stratejistler, 1970’lerde ve 80’lerde enflasyonun denetimden çıktığı son defa, ABD merkez bankasının enflasyon oranını ikiye katlamak için faiz oranlarını yükseltmek zorunda kaldığını kaydediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.