Borsa

Finlandiya NATO konusunda Türkiye ile pürüzleri aşacağına inanıyor

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma planlarına itirazı nedeniyle Türkiye ile yaşanan sıkıntıları çözebileceklerini açıkladı.

Niinisto İsveç parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada, “Türkiye’den gelen açıklamalar son birkaç gün içinde çok süratli bir formda değişti ve daha da sertleşti. Lakin yapan görüşmelerle problemleri çözeceğimize eminim” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO üyeliklerine olumlu bakmadıklarını belirttiği İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’yi ziyarete etmeye hazırlanan heyetlerine kapıyı kapatmıştı.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile düzenlediği basın toplantısında Erdoğan iki ülkeye “Bizi ikna etmeye mi gelecekler? Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Her şeyden evvel Türkiye’ye yaptırım uygulayanların NATO’ya girmelerine biz evet demeyiz” diye seslendi.

Erdoğan, iki ülkenin terör örgütlerine karşı açık bir hal koymadıklarını söylerken, kendilerine sığınan birtakım isimleri de iade etmeyecekleri tarafında açıklamalar yaptıklarını tabir etti. Erdoğan İsveç için “terör örgütünün kuluçka merkezi” tabirini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.