Kripto Para

“Felaket Çöküş Olacak” Uzman: Altın Bu Tabanları Tadacak!

Altın hakkında yorum yapan HS Dent’in Lideri Harry Dent, “Piyasalar tepe yaptı ve 2024’e kadar ayı piyasasında devam edecek ve Fed bu bahiste hiçbir şey yapamaz,” sözlerini kullandı. İşte Dent’in piyasaya dair yorumları…

Dent: Resesyona girmek üzereyiz

Harry Dent, bir röportajda, “S&P 500 için piyasanın 4 Ocak’ta tepeye ulaştığını düşünüyorum ve aşağı yanlışsız gidiyoruz. ABD Merkez Bankası (FED), teşviklerinin sonunda hakikaten işe yaramadığını öğrenecek ve beşerler bunu fakat piyasalar çöktüğünde öğrenecekler,” sözlerini kullandı.  Borsa son birkaç on yılda güzel performans gösterse de, Dent bunun aldatıcı olduğunu söyledi. Fed’in “para basımının” şimdiye kadar ekonomiyi ayakta tuttuğunu açıkladı. Fakat çöküş geldiğinde, insanların düşündüğünden daha makûs olacağını aktardı. Dent, duraksama beklentisine, yani resesyona değinerek aşağıdaki sözleri kullandı:

Esasen resesyona girmek üzereyiz… Burada yumuşak bir iniş yok. Fed olmasını umuyor. İktisadın altında yatan eğilimleri anlamıyorlar… Çok gerginiz, her şey balon oldu… Bir cesedi ayakta tutamazsınız.

Dent: Altın balon bir varlıktır

Dent, iddialarını demografik eğilimlere dayandırıyor. Baby Boomer’lar  (1946-1964 ortasında doğanlar) göçüp giderken deflasyonist bir periyoda girmek üzere olduğumuza inanıyor. Dent, “Daha büyük bir jenerasyonun (Boomer) akabinde daha küçük bir kuşak (Y kuşağı) görmemiştik. Baby Boomer’lar tarihin en büyük patlamasına neden oldu. O vakitten beri, neden (Fed) bu kadar çok para teşvikinde bulunuyor? Zira bir düşüş trendiyle savaşıyor. Tarihin en büyük kuşağı ölüyor,” sözlerini kullandı.

Dent, uzun vadeli ABD hazine bonolarının en düzgün performans gösteren varlık olacağını belirtti. Ayrıyeten altının fiyatının düşeceğini düşünüyor. “Altın, başka her şey üzere balon bir varlıktır… Balon olan (tüm) finansal varlıklar çökecek… Önümüzdeki bir yahut iki yıl içinde altının 900 ila 1.000 dolara düşeceğini söyleyebilirim,” diyor.  Dent, Bitcoin’in şu anda “en büyük balon” olduğunu öne sürse de, iktisat toparlandıkça, 2037 yılına kadar “yarım milyon ila bir milyon” ABD doları meblağında bir fiyat öngörüyor. Lakin birinci başta 3.000-7.000’e düşüş yaşanacağını varsayım ediyor. “Bitcoin, bence para için yeni dijital standart olacak. Önümüzdeki iki yıl içinde bu çöküşü yaşarsak, alacağım bir numaralı şey Bitcoin yahut Ethereum olurdu,” diye ekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici Algılandı Lütfen Kapatıp Giriş Sağlayınız.